Karadeniz'in Kapadokyası keşfedilmeyi bekliyor

Tokat'ın Niksar ilçesinde görünümüyle Kapadokya'yı andıran Dilim Kayalar, jeolojik yapısı, kanyonları ve doğal güzelliğiyle Türkiye'nin önemli turizm merkezleri arasına girmeyi hedefliyor.

18 Ağustos 2014 Pazartesi 19:42
Karadeniz'in Kapadokyası keşfedilmeyi bekliyor
Tokat'ın Niksar ilçesinde kayaların aşınmasıyla oluşan ve görünümüyle Kapadokya'yı andıran Dilim Kayalar, jeolojik yapısı, kanyonları ve doğal güzelliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

İlçeye bağlı Gökçeli beldesine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Dilim Kayalar, jeolojik yapıları, kanyonları ve doğal güzelliğiyle dikkati çekiyor. Yörede çeşitli efsanelere konu olan kayalar, doğaseverler, fotoğraf ve jeoturizm tutkunlarının tabiatla baş başa kalabileceği imkanlar sunuyor. Boğama çamlığı, tarım ve mesire alanları, yaylalar ile köylülerin yaşam tarzının da görülebileceği bölgede bulunan dilim kayalar, ekoturizm ve jeoturizm açısından da önem arz ediyor. 

Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Niksar'daki jeolojik oluşumların, jeoparka dönüştürülerek jeoturizm yoluyla bölgeye ekonomik hareketlilik sağlanması ve uluslararası bilim dünyasının dikkatinin bölgeye çekilmesi açısından önemli bulduğunu söyledi.

Dilim Kayalar'ın ilgi çekici bir yer olduğunu belirten Kazancı, "İlginç yer şekilleri harmanlanmış halde. Olağanüstü turistik bir yer. Burası mevcut kayaların aşınmasıyla oluşuyor. Ürgüp, Göreme'de de böyle. Karadeniz Bölgesi'nin yağışlı ikliminin güzel sonuçlarıdır. Dilim Kayalar, Karadeniz Bölgesi'nin Kapadokyası. Yer şekilleriyle zengin bir bölge. Doğaseverler, doğa yürüyüşçüleri, jeoturizm tutkunu kişiler buralara ilgi göstermeli" dedi.

 Kazancı, yerel yönetimlerin Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğüne veya JEMİRKO'ya başvurarak kayaların jeolojik özelliklerinin araştırılması için çalışma yapması gerektiğini belirtti.

Kayaların, Tokat ve Niksar için önemli bir turizm altyapısı olduğunu aktaran Kazancı, "Öncelikle buraya yerel yönetimlerin sahip çıkması gerekiyor. Yerel yönetimlerin isteği, desteği, katkısı olmadan bu işler olmuyor. Buradan daha iyi bir altyapı olur mu? Turizmin altyapısı hazır. Gerisi yerel yöneticilere kalıyor. Gezilecek, görülecek mükemmel bir yer. Buranın turizme hazırlanması lazım" diye konuştu.

"COĞRAFİ AÇIDAN ÖNEMLİ BİR OLUŞUM"

Niksar Doğa Sporları Derneği Başkanı İlker Melikoğlu da dilim kayaların yaklaşık 5 kilometrekare alanda bulunduğunu söyledi.

Akarsu ve sellerin aşındırmasıyla oluşan kayaların "Kırgıbayır" olarak da bilindiğini dile getiren Melikoğlu, "Coğrafi açıdan önemli bir oluşum. Ekoturizm ve jeoturizm açısından önem arz ediyor. İlk defa burayı biz tanıttık. Dışarıdan gelen misafirlerimize mutlaka burayı gezdiriyoruz. Bu bölge, Akpınar Yaylası'nı bünyesinde barındıran nadide yerlerden birisi. Mutlaka herkesin görmesi gereken bir yer. Bölgede bulunan köydeki insanların yaşam tarzı da gezginlerin ilgisini çekebilir" ifadesini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »