Karayılan, "Sürecin rengi 1-2 haftada netleşecektir"

Murat Karayılan, 'kritik ve hassas' olarak tanımladığı sürecin renginin 1-2 haftada netleşeceğini" söyleyerek "çözüm olmazsa parçalanma olur" dedi.

19 Haziran 2014 Perşembe 17:45
Karayılan, "Sürecin rengi 1-2 haftada netleşecektir"
Fırat Haber Ajansı'na konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, 'kritik ve hassas' olarak tanımladığı sürecin renginin 1-2 haftada netleşeceğini belirterek, "Gelinen aşamada AKP'nin kesesinde bir şey varsa, bunu çıkarıp pratikleştirmesi, işleme koyması gerekmektedir" dedi ve "yoksa herkes kendi yolunda yürüyecektir" uyarısında bulundu.
 

"AKSİ DURUM PARÇALANMAYA GÖTÜRÜR"


AKP'nin ne yapması gerektiği konusuna, "Kürt sorunu salt bir müsteşarlıkla çözülebilecek bir sorun değildir; çözüm için yasal ve anayasal bir derinliği gerektiren bir sorundur. Bu açıdan müzakere sürecinin yasallaştırılması artık gerekli bir husustur" diyen Karayılan, aksi durumda ise yaşanacakları şu sözlerle ifade etti:

"Büyük bir çatışmaya ve parçalanmaya götürür. Biz burada kimseyi tehdit etmiyoruz. Gerçeklik budur. Önderliğimizin dayattığı gönüllü birlik projesi kabul edilmezse parçalanma gelişir. Çözüm kendisini kapıya dayatmıştır. Sen çözümü elinin tersiyle itersen ya da yine çeşitli numaralarla oyalayarak sıvışmayı esas alırsan bu hiç kimsenin istemediği felaketlere yol açacak bir girişim anlamına gelir. Bu açıdan gelinen noktada herkesin ciddi olması ve sorumlu yaklaşması şarttır."

Karayılan bununla birlikte Kürtlerin alternatifsiz olmadıklarını belirterek, "Bugün Güney Kürdistan 4-5 milyonluk nüfusuyla neredeyse bir bağımsızlık sürecine doğru gitmektedir. Kürtler için artık böyle bir seçenek gündemdedir. Bunun da bilinmesi gerekiyor" dedi.


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »