Kardak'ta sıcak saatler! Türk askerleri ilk defa...

Türk Sahil Güvenlik birimleri, Kardak kayalıkları bölgesine hızla yönelerek Türk karasularını ihlal etmeye çalışan Yunan güçlerinin önünü kesti. Kısa süreli kovalamaca yaşandı. Türk askerleri de Kardak'a 2 metre yaklaşıp fotoğraf çekti.

21 Şubat 2017 Salı 18:56
Kardak'ta sıcak saatler! Türk askerleri ilk defa...
Kardak krizinin 21'inci yılı nedeniyle Türk Sahil Güvenlik  birimlerinin bölgedeki önleme ve devriye çalışmaları 24'üncü günde de devam etti.  Her iki ülkenin Sahil Güvenlik botları Sabah saatlerinden itibaren bölgede  devriye görevlerini sürdürdü.Sahil Güvenlik ekipleri, bugün 2 metre kadar yaklaşarak bot üstünden kayalıklarda inceleme yaptı, fotoğraf ve görüntü çekti. Yunan askeri ise Türk subaylarını 1 mil uzaktan izlemekle yetindi. Akşam saatlerinde ise gerilim yaşandı. 

Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, Muğla'nın Bodrum İlçesi'nin Gümüşlük Mahallesi'ne 3.8 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında nöbetini sürdürüyor. Yalıkavak Limanı'nda konuşlu 302 nolu Türk Sahil Güvenlik botu, bugün saat 12.05'te, Kardak kayalıklarına 2 metre kadar yaklaştı. İki kayalığın arasında yaklaşık 10 dakika kadar sabit kalan botun üzerine 5-6 subayın çıkarak, fotoğraf ve görüntü çektiği görüldü. Yunan botu ise o anları, 1 mil uzaktan Kalalimnos Adası önlerinden izledi. Bölgede halen 2 Yunan Sahil Güvenlik botu ile 3 Türk Sahil Güvenlik botu, kayalıklara 1 mil mesafede bekleyişini sürdürüyor.

ENERJİ GEMİSİ HAREKETLENDİRDİ

Öte yandan 170 metre uzunluğundaki Karadeniz Powership şirketine ait 'Yasinbey' adlı enerji gemisi, Kardak kayalıkları bölgesinden geçerken, Yunan botunun hareketlendiği görüldü. Aynı anda bölgede devriye görevi yürüten 101 nolu Sahil Güvenlik botu, kayalıklara ve Yasin bey gemisine yönelince, Yunan botu geriye dönmek zorunda kaldı. Enerji gemisi Yasin Bey isimli geminin Kardak yakınlarından geçişinde ilginç görüntüler oluştu.

KISA SÜRELİ KOVALAMACA YAŞANDI 

 Türk Sahil Güvenlik birimleri, akşam saatlerinde devriye görevi  yaptığı sırada, Kardak kayalıkları önlerinden hızla gelen Yunan sahil güvenlik  botunu fark etti. Türk karasularını ihlal etmeye çalışan bot ile Türk Sahil Güvenlik  ekipleri arasında kısa süreli kovalamaca yaşandı. Sahil Güvenlik birimleri, Yunan  güçlerinin Türk karasularına girmesine engel olmak için çaba sarf etti.  Hareketlilik Yunan güçlerinin bölgeden uzaklaştırılmasıyla sona erdi.  Türk ve Yunan Sahil Güvenlik birimleri arasında yaşanan hareketli anlar telsiz  konuşmalarına da yansıdı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »