21 Şubat 2019, Perşembe

Karlov soruşturmasında "para trafiği" belirlendi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov'un 19 Aralık 2016'da öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) tepe yöneticilerinden olan ve ABD'de bulunan Şerif Ali Tekalan ile soruşturma kapsamında tutuklanan, cinayetin işlendiği serginin organizatörü Mustafa Timur Özkan arasında para trafiği tespit edildi.

11 Mayıs 2018 Cuma 20:16
Karlov soruşturmasında "para trafiği" belirlendi
Büyükelçi Karlov cinayetinin şüphelileriyle ilgili, Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığının talebi üzerine, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından  hazırlanan rapor, soruşturma dosyasına gönderildi.

Raporda, FETÖ'nün tepe yöneticilerinden olan ve halen ABD'de bulunan  Şerif Ali Tekalan ile cinayetin işlendiği "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan  Kamçatka'ya Rusya" sergisinin organizatörü olan ve soruşturma kapsamında  tutuklanan Mustafa Timur Özkan arasında para trafiği bulunduğu tespitine yer  verildi.

Rapora göre, 2012'de Mustafa Timur Özkan'a 100 lira gönderen Tekalan,  "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" sergisini düzenleyen Türkiye  Gezginler Kulübüne de 2011-2014 yıllarında 5 işlemde 500 lira gönderdi.

Savcılık kaynakları, daha önce aralarında mail trafiği tespit edilen  Tekalan ile organizatör Özkan arasındaki irtibatın MASAK raporuyla kesinleştiğini  bildirdi.

Yokluğunda tutuklama kararı

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, daha önce,  nöbetçi Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile örgütün  tepe yöneticileri Şerif Ali Tekalan, Cemal Karaata, Cengiz Özkan, Emrullah Uslu,  Hamza Sevinç, Murat Tokay ve Temel Alsancak hakkında yokluğunda tutuklama kararı  çıkarılmasını talep etmiş, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimi Ali Keleş, talebi kabul  ederek, Gülen'in de aralarında bulunduğu 8 isim hakkında yokluğunda tutuklama  kararı çıkarmıştı.

Talep yazısında "suikastçi Altıntaş'ın FETÖ mensubu olduğunun  tutanaklar, belgeler, dijital materyal inceleme tutanakları, etkin pişmanlık  hükümlerinden yararlanan şüpheli beyanları, diğer şüpheli beyanları ve dosya  kapsamından anlaşıldığı" bildirilerek, "Yine soruşturma dosyası kapsamından söz  konusu eylemin FETÖ terör örgütünün talimatları doğrultusunda bu örgütsel  faaliyetleri çerçevesinde, örgütün amacı olan anayasal düzeni ortadan kaldırmaya  teşebbüs etme eylemine ulaşmak için işlendiği anlaşılmıştır." denilmişti.

8 kişi tutuklu

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, 19 Aralık 2016'da Ankara'da  katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.  Karlov suikastının faili Mevlüt Mert Altıntaş, polisin açtığı ateş sonucu  öldürülmüştü.

Cinayetle ilgili aralarında Altıntaş'ın örgüt içindeki "abisi" olduğu  öne sürülen eski BTK çalışanı Şahin Söğüt, Guru Medya Yayın Grubu Başkanı  Hayreddin Aydınbaş ve serginin organizatörlüğünü yapan Mustafa Timur Özkan'ın da  bulunduğu 3'ü polis 8 kişi tutuklanmıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »