Katalanlardan bağımsızlık açıklaması

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, "1 Ekim'deki referandum sonucuna göre Katalonya bağımsızlığa hak kazandı" dese de bağımsızlık ilan etmedi.

10 Ekim 2017 Salı 22:18
Katalanlardan bağımsızlık açıklaması
İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim  Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık ilanını askıya aldıklarını  açıkladı. 

Katalonya yerel parlamentosu, Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı  ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumu sonrası ilk kez  toplandı.

Katalan lider Puigdemont, bir saat gecikmeli yaptığı konuşmasında, "1  Ekim'deki referandum sonucuna göre Katalonya bağımsızlık hakkı kazandı." dedi.  Beklentilerin aksine bağımsızlık ilanı yapmayan Puigdemont, "Katalonya'nın  cumhuriyet yönetiminde bir devlet olması için halkın bana verdiği yetkiyi  üstleniyorum. Ama İspanyol hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık  ilanını askıya alıyorum. İspanyol hükümetinden arabuluculuğu kabul etmesini  istiyorum." diye konuştu.

"Gerilimi artıracak değil azaltacak mesajlar vereceğim"

Katalonya'nın bir Avrupa sorunu olduğunu kaydeden Puigdemont, "Benden  hiçbir zaman tehdit ve şantaj duymayacaksınız. Gerilimi artıracak değil azaltacak  mesajlar vereceğim. Asla hepimiz aynı fikirde olmasak da birlikte yaşayacağız."  ifadesini kullandı.

Diktatör Franco'nun ölümünden sonra "İspanya'nın ekonomideki  motorunun, modernleşmesinde ve istikrarındaki önemli faktörün Katalonya olduğunu"  savunan Puigdemont, ancak merkezi hükümetin bu gerçeği görmezden geldiğini ileri  sürdü.

2010 yılında Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği yeni özerklik  statüsüne vurgu yapan Katalonya Başkanı, "Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra  İspanyol devleti parmağını bile kıpırdatmadı, Katalanlar hayatta kalmalarının tek  garantisini kendi devletini kurmak olarak gördüler." açıklamasında bulundu.

"İspanya ve İspanyollara karşı değiliz"

İspanyol halkına da mesaj vermek istediğini söyleyen Puigdemont, şöyle  konuştu:

"İspanya ve İspanyol halkı ile iyi ilişkiler bizim arzumuz ve  önceliğimiz. Biz suçlu, deli ya da darbeci değiliz. Oy kullanmak isteyen normal  bir halkız. İspanya ve İspanyollara karşı değiliz. Tam tersine daha iyi anlaşmak  istiyoruz. Bu zamana kadar ilişkilerin işlemediğini hepimiz gördük. Anayasanın  ötesinde de bir demokrasi var. Bunu herkes görmeli."

Puigdemont, konuşmasında ayrıca 1 Ekim'deki yasa dışı referandumu  önlemek için İspanyol polisi ve jandarmasının oy kullanma merkezlerine  müdahalesine ve çıkan olaylarda 800’den fazla kişinin yaralanmasına geniş yer  ayırdı.

"Avrupa'da sandığa gidenler ilk kez saldırıya uğradı"

Katalonya Başkanı, "İlk defa Avrupa demokrasisinde bir seçim gününde  sandık başına giden vatandaşlar polis saldırısına uğradı, psikolojik baskıya  maruz kaldı, telefonları dinlendi." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Katalonya yerel parlamentosunda bağımsızlık ilan edileceği  beklentisiyle kalabalık bir grup parlamento binası yakınında toplandı. Katalonya  Ulusal Asamblesi (ANC) ve Omnium Cultural adlı sivil toplum örgütlerinin  çağrısıyla toplanan kalabalık içinde traktörleriyle gelen çiftçiler ve öğrenci  grupları da yer alırken, zaman zaman bağımsızlık sloganları atıldı.

Genel kurul oturumunu ve gösterileri izlemek için 390 basın  kuruluşundan yaklaşık bin yerli ve yabancı gazetecinin akredite olduğu açıklandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »