Katalonya tek taraflı bağımsızlık ilan etti, İspanya özerkliği kaldırdı

İspanya tarihinin en çalkantılı günlerinden birini yaşıyor. Katalonya yönetimi bugün oylama yaptı ve tek taraflı bağımsızlık kararını dünyaya duyurdu. Dakikalar sonra ise Madrid yönetimi Katalonya'nın özerkliğini kaldırdı. Senato'da yapılan oylamada 155. maddenin yürürlüğe girmesi kabul edildi.

27 Ekim 2017 Cuma 18:57
Katalonya tek taraflı bağımsızlık ilan etti, İspanya özerkliği kaldırdı
İspanya’daki krizde bugün fırtına koptu, Madrid ve Barcelona'daki kritik oylamaların sonuçları belli oldu. İlk sonucun geldiği yer, Katalonyaparlamentosu oldu. Eyaletin tek taraflı bağımsızlık ilan etmesine karar verildi. Gizli oylamanın sonucu 70 evet, 10 hayır ve iki boş oldu. 'Catalunya si que es pot' partisi dışında muhalefetteki tüm siyasi partiler oylamaya katılmadı ve protesto için salonu terk etti. Halk Partisi (PP) milletvekilleri salonu terk ederken koltuklara İspanya ve Katalonya bayrakları bıraktı.

Barcelona'daki yerel parlamentonun etrafında toplanan binlerce Katalan, kararı sevinç çığlıklarıyla karşıladı. Alandaki birçok kişinin sevinç gözyaşı döktüğü kalabalık, Katalonya bayraklarıyla kutlama yapıyor.

Dakikalar sonra bu kez başkent Madrid'deki oylamanın sonucu geldi. İspanya Senatosu, özerkliği askıya alacak 155. maddenin yürürlüğe girmesini kabul etti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya'daki oylamanın ardından yaptığı açıklamada özerkliğin kaldırılacağı yönünde sinyal verdi. Twitter hesabından mesaj yayınlayan Rajoy, "Tüm İspanyolların sakin olmasını istiyorum. Hukuk devleti,  Katalonya'daki yasallığı tekrar inşa edecektir" diye yazdı.

1 Ekim'de gerçekleşen referanduma katılım oranı yüzde 43'te kalırken, seçmenlerin yüzde 90'dan fazlası bağımsızlık için oy vermişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »