21 Mayıs 2018, Pazartesi

Katar'dan flaş açıklama! Üzüntüyle karşılıyoruz

Katar resmi haber ajansı QNA'nın Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn dışişleri bakanlarının çarşamba günü Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptıkları toplantının ardından ve dün akşam Suudi Arabistan'ın Cidde kentinden, Katar konusunda yapılan iki açıklamaya ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

7 Temmuz 2017 Cuma 20: 7
Katar'dan flaş açıklama! Üzüntüyle karşılıyoruz
Açıklamalarda geçen Katar'a yönelik "başka ülkelerin iç işlerine  karışma" ve "terörü finanse etme" suçlamalarının asılsız olduğu belirtilen  haberde, "Suçlamaların gerçekle bir ilgisi yok. Bunlar, devletlerarası  ilişkilerin istikrarına aykırı karalamalardır." denildi.

"Katar'ın teröre karşı tutumu belli ve nettir. Doha yönetimi sebepleri  ne olursa olsun her zaman terörün karşısında yer almış ve onu kınamıştır.  Uluslararası sözleşmelere ve terörle mücadeleye bağlı kalmıştır." ifadelerinin  kullanıldığı haberde, krizin çözümü için Kuveyt'in sarf ettiği çabaların takdir  edildiği aktarıldı.

Haberde ayrıca, Katar'ın, "egemenliğiyle çelişmediği sürece" tüm  iddiaları görüşmek ve araştırmak için iş birliğine hazır olduğu vurgulandı.

Söz konusu iki açıklamada, Katar'ın, dört ülkenin 13 maddelik talep  listesine cevabının genel olarak "olumsuz" olduğu, Kuveyt'in ara buluculuğuna  saygı göstermediği öne sürülmüştü.

Açıklamalarda ayrıca, Katar'a diğer Arap ülkelerinin iç işlerine  karışma, teröre destek verme, bölgenin güvenliğini sarsma gibi suçlamalarda  bulunulmuş, bu ülkeye yönelik siyasi ve ekonomik ablukanın süreceği  kaydedilmişti.

  Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi  Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreynyönetimlerinin Katar Büyükelçilerini geri çekme  ve hava ile deniz sahasını Katar'a kapatma kararı ile başlamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »