19 Temmuz 2018, Perşembe

Katkısız ekmek 1 Temmuz'da

İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan ekmeklerin üretimi 1 Temmuz'da başlıyor. Artık ekmeklerin içinde sadece buğday unu, maya, tuz ve su bulunacak.

28 Haziran 2013 Cuma 19:51
Katkısız ekmek 1 Temmuz'da
1 Temmuz Pazartesi gününden itibaren sofralarımıza gelen ekmek artık tamamen katkısız olacak. Sofraların olmazsa olmazı ekmek artık sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilecek. 
 
Ekmekte yeni dönemin tarihi 1 Temmuz... Artık hiçbir katkı maddesinin katılmayacağı yeni düzenlemeyle ekmekteki kepek oranı da artırılarak tuz düşürülecek.

Poşetlenmemiş ekmeğin market önlerinde ve vatandaşların direkt temas edecekleri şekilde satılmasına izin verilmeyecek. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, kepek oranı yüksek ekmeğin sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bu ürün özellikle sindirim sistemi açısından daha faydalı. Ayrıca diyabet hastaları için de ideal bir ekmek türü."

KATKIYA YASAK


Fırıncıların kepek oranı yüksek un teminine ilişkin sıkıntılarının da giderildiğine işaret eden Balcı, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, undaki kepek oranının ayarlanması sorumluluğunu fabrikalara yükledi. Böylece bu sorun da aşıldı. Yeni ekmeklerde katkı maddelerinin kullanımı yasaklanacak" ifadesini kullandı. İmal ettiği ekmekleri yeni tebliğ çerçevesinde üreten fırıncı esnafı da yeni ekmeğin beyaz ekmeğe oranla daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ankaralı fırın işletmecisi Ahmet Çelik de, "Beyaz ekmek sağlığa zararlıydı gibi bir algı yanlış olur. Yeni tebliğe göre ürettiğimiz ekmekler protein daha yüksek olacak" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »