Kato Dağı'nda toplu mezar bulundu

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ndeki Kato Dağı'nda toplu mezar ortaya çıkarıldı.

4 Temmuz 2014 Cuma 20:51
Kato Dağı'nda toplu mezar bulundu
Mezardaki kemiklerin, 1992-1993 yılları arasında çıkan çatışmalarda öldürülen 12 PKK'lıya ait olduğu iddia edildi.

Kato Dağı'nın Jirka Derye Zerbil mevkiinde bir toplu mezar ortaya çıkarıldı. Mezardaki kemiklerin, 1992-1993 yılları arasında çıkan çatışmalarda öldürülen 12 PKK'lıya ait olduğu iddia edildi.

O dönemlere tanıklık eden bir köy korucusunun anlatımlarından yola çıkarılarak Şırnak Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) tarafından yapılan kazılarda toplu mezarın ortaya çıkarıldığı belirtildi.

MEYA-DER Başkanı Kasım Yiğit, bölgede hayata geçirilen katliamlardan birisine daha tanıklık ettiklerini belirterek, "Burada elleri ayakları bağlı bir şekilde belki de kilometrelerce sürüklenmiş olan insanların cesetleri üst üste atılmış. Bildiğiniz gibi bu tür katliamlar Botan bölgesinde çok yaşanmıştır. Şuan 12 gerillanın cenazesini bu çukurdan çıkardık. Bugün bu çocukların gördükleri mücadele ve sayın Abdullah Öcalan'ın başlatmış olduğu süreç neticesinde bugün çocuklarımızın kemiklerini arıyoruz. Artık yeter diyoruz, burada artık hukuk, adalet gelsin bu toraklara. Artık yeter diyerek; asit kuyuları, katliamlar, kimyasal silahlar kullanılmadan bu topraklar huzur görsün istiyoruz" diye konuştu.

Ortaya çıkarılan kemiklerin kimlik tespitinden sonra Kato Dağı'nda bulunan ve PKK'lıların mezarlarının bulunduğu mezarlığa defnedileceği belirtildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »