23 Mayıs 2018, Çarşamba

Kayıp gençlerle ilgili ses kaydı ortaya çıktı!

Kumburgaz'da denize açıldıktan sonra bir daha haber alınamayan 5 gençle ilgili flaş gelişme...Gençlerin yardım istediğini gören yolcuların ihbarıyla harekete geçen deniz otobüsü kaptanı ile sahil güvenlik arasındaki telsiz konuşmaları ortaya çıktı.

22 Ağustos 2014 Cuma 2:15
Kayıp gençlerle ilgili ses kaydı ortaya çıktı!
Kiraladıkları deniz bisikletiyle Pazar günü saat 14.00’te Kumburgaz sahilinden denize açılan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 5 genci arama çalışmaları devam ederken çok çarpıcı bir ses kaydı ortaya çıktı... Saat 19.40 da Kemal Reis 5 adlı geminin dalgalarla boğuştuğu sırada denizde 2 kişinin görüldüğüne yönelik telsiz konuşması.

Konuşmanın bir tarafından Kemal Reis Feribotunun kaptanı var. Toplam 4 dakika 48 saniyelik konuşmanın büyük bölümü Feribot kaptanının Marmara sektöre ulaşmaya çalışmasıyla geçiyor. Bu süre yaklaşık 3 dakika. Bu sırada kaptanın iki kişinin görüldüğü bölgede arama yaptığı, ancak bulamayınca yoluna devam ettiği anlaşılıyor.

İDO’DAN KUMBURGAZ AÇIKLAMASI

İSTANBUL Deniz Otobüsleri (İD) Basın Müşavirliği’nden Kumburgaz’da 5 gencin denizde kaybolmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada, "Bu konu ile ilgili olarak sanki kaptanımız 5 genci görmüş ve hiçbir yardım girişiminde dahi bulunmamış gibi göstermeye çalışan bir anlayışın ileri sürülmekte olduğunu gözlemliyoruz" denildi. "Geçtiğimiz pazar günü Kumburgaz’da denize açılan 5 gencin kaybolmasıyla ilgili olarak derin üzüntülerimizi bildirmek isteriz" ifadelerine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu konu ile ilgili olarak sanki kaptanımız 5 genci görmüş ve hiçbir yardım girişiminde dahi bulunmamış gibi göstermeye çalışan bir anlayışın ileri sürülmekte olduğunu gözlemliyoruz.

Belirtilen tarihte, seyir esnasında değişen ve ağırlaşan hava koşullarında Avşa-Yenikapı seferini yapmakta olan deniz otobüsümüzün kaptanına personelimiz vasıtası ile kendisinin de kaptan olduğunu ifade eden bir yolcumuz tarafından ’denizde hareket eden bir motor görüldüğü, içinde iki kişi olabileceği ve yardıma ihtiyacı olabileceği’ şeklinde bir ihbar ulaşmış; ancak kaptanımızın gözle, dürbünle ve radarla yaptığı kontrolde herhangi bir motor görülememiştir. Kaptanımız, yine de donanımlı gemiler tarafından daha detaylı arama yapılabilmesi için ilgili ihbarı dikkate almış, yetkili kuruluş olan Kıyı Emniyeti’ne bağlı Sektör Marmara’ya telsizle kanal 14’ ten haber vermiş, koordinatlarını ve ihbarın mevkiini bildirmiştir.

Kaptanımız; kendisinin görmediği, tespit edemediği, mevcudiyeti kendisince belirlenemeyen ’denizde görülen bir motor’ ile ilgili olarak gerekli her türlü kontrol ve ihbarları yapmış ve 450 yolcusuyla fırtınalı ve ağır hava şartlarında seyrini tamamlayarak yolcularını tahliye etmiştir. Kaptanımızın ihbarından sonra gerekli arama kurtarma çalışmaları ise ilgili kurumlar tarafından yapılmaktadır."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »