Kazakistan-Türkiye ekonomik ilişkileri

Kazakistan Büyükelçisi Tüymebayev, Türkiye ile aralarındaki ticari ve ekonomik ilişkileri arttırmak ve geliştirmek istediklerini söyledi.

26 Haziran 2013 Çarşamba 7: 0
Kazakistan-Türkiye ekonomik ilişkileri
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türkiye ile ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek ve artırmak istediklerini söyledi.

Gebze ilçesinde Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker'i ziyaret eden Tüymebayev, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) "Kazakistan - Türkiye Ekonomik İlişkileri" Konferansı'na katıldı.

Tüymebayev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kazakistan arasındaki dış ticaret hacminin 4 milyar dolar düzeyinde olduğunu ancak dost ve kardeş ülke arasındaki ticaret hacminin yeterli gelmediğini söyledi.

"Gümrük Birliği içerisinde yaşayan Rusya ve Kazakistan'ın 170 milyonluk büyük bir pazarı var" diyen Tüymebayev, "Kazakistan'da üretim yapanlara büyük kolaylıklar sağlanıyor. Burada üretim yapan firmaların, diğer ülkelere sınırsız, vergisiz, gümrüksüz geçme imkanı var. Bu fırsatları kullandıkları zaman, Türk iş adamlarının Kazakistan'da üretim yapmaları çok iyi olacak. Türkiye ile aramızdaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek ve artırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kocaeli ve Gebze'nin 14 bin fabrika ve 14 OSB ile çok önemli bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Tüymebayev, Türk iş adamlarının Kazakistan'da faaliyet göstermelerini amaçladıklarını belirtti.

- Dış ticaret hacmi

Tüymebayev, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu anlatarak, dış ticaret hacmini yeterli görmediklerini kaydetti. 

"Türkiye ile 4 milyar dolarlık dış ticaret hacminin 15-20 milyar dolara kadar ulaşmasını hedefliyoruz" diyen Tüymebayev, "Kazakistan da üretim yapanlar için ihale sırasında onlara öncelik veriliyor. İkincisi Gümrük Birliği şartlarından dolayı, Kazakistan'da üretilmiş mallar, artık gümrüksüz, vergisiz ve rahatlıkla satılabilir" şeklinde konuştu.

Türk iş adamlarının Kazakistan'daki yatırımının çok fazla olmadığına işaret eden Tüymebayev, genellikle inşaat alanında müteahhit olarak iş yaptıklarını dile getirdi.

Türk sanayicilerini ülkelerine yatırım yapmaya davet eden Tüymebayev, "Türk iş adamlarının Kazakistan'da, inşaat, tarım, hayvancılık ve özellikle sanayi olmak üzere, her alanda yatırım yapmalarını istiyoruz. Kazakistanlı iş adamları da Türkiye'de yer altı madenleri ve turizm alanında yatırım yapıyor" diye konuştu.

Kazakistan'ın Türkiye'ye 4 milyar dolar yatırım yaptığını, yatırımların 3 milyar dolarını petrol, demir çelik ve kurşun gibi ham maddelerin oluşturduğunu belirten Tüymebayev, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmasında, tarihi ve kültürel geçmişimiz ve birlikteliğimiz yatıyor çünkü sadece tarihi bağ değil, biz bir kökteniz. Bir daldan dağılıyoruz. Bundan dolayı Türk tarihinde, Oğuz ve Kıpçak oğlulları olarak aynı folklorumuzu, geleneklerimizi, örf ve adetlerimizi yaşıyoruz. Aramızda fazla bir fark yok. Dil konusunda altyapımız, kökümüz, hepsi aynı. Kardeş ülke olarak Türkiye ile aynı zamanda kültürel ve sanat alanında pek çok bağlantılarımız var. Böyle bir fırsat varken, böyle bir ilişkimiz varken, bizim bunu iyi kullanmamız gerekir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »