21 Şubat 2019, Perşembe

Kediye işkence Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde!

Erzincan'daki bir orduevinde yakaladığı kediye tekme ve yumruk atan askeri personelin görüntülerinin ortaya çıkmasıyla kamuoyunda tartışılan Türk Ceza Kanununun (TCK) "sahipli hayvanlara" işkence yapılmasına ilişkin maddesi Anayasa Mahkemesinin gündemine geldi.

15 Ocak 2018 Pazartesi 19:30
Kediye işkence Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde!
Erzincan orduevinde kediye yaptığı işkenceyle gündeme gelen er T.H. ile ilgili davaya bakan Erzincan Sulh Ceza Hakimliği, konuyu Anayasa  Mahkemesine taşıdı.

Erzincan Sulh Ceza Hakimliğinin başvurusunda, "sahipli" hayvanı  öldüren, işe yaramayacak hale getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi  hakkında hapis cezası verileceğine ilişkin TCK'nin mala zarar verme suçunu  düzenleyen 151. maddesinin ikinci fıkrasındaki "sahipli" ibaresinin iptali  istendi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, başvuruyu gündemine aldı. Kurul,  itirazın ilk incelemesini 18 Ocak Perşembe günü yapacak. Başvuruda bir eksiklik  tespit edilmezse iptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan  görüşülerek karara bağlanacak.

HAYVANA İŞKENCE, MALA ZARAR VERME SUÇU KAPSAMINDA
TCK'de, sadece "sahipli" hayvanlara yönelik ceza maddesi bulunuyor.  TCK'nin "mala zarar verme" suçunu düzenleyen 151. maddesinin ikinci fıkrası,  "Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hale  getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi, dört aydan üç yıla kadar hapis  veya adli para cezası ile cezalandırılır." hükmünü içeriyor.

KEDİYE İŞKENCE
Erzincan'da geçen yılın aralık ayında bir subay orduevinde, sivil  giyimli bir kişinin yakaladığı kediye yumruk ve tekme atarak işkence ettiğini  gören vatandaşlar, durumu adli makamlara bildirmişti. Kediye işkence  görüntülerinin ortaya çıkmasıyla hayvanlara yapılan eziyete verilecek cezalar  kamuoyunda tartışılmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »