Kemal Kılıçdaroğlu'ndan rehineler hakkında açıklama

Kılıçdaroğlu: ''Güvende olduklarına dair bilgi var.''

12 Haziran 2014 Perşembe 20:23
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan rehineler hakkında açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi görüşmelere devam ediyor. Kılıçdaroğlu, Meclis'te HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Musul'da rehin alınan diplomatlar ve konsolosluk çalışanları ile TIR şoförleri hakkında açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu "Güvenliklerinin yerinde olduğuna dair bilgi var. Konsolos beyin eşiyle dün akşam konuştum. Herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi. UND'nin genel başkanıyla görüştüm. TIR şoförleriyle ilgili olarak 8'i hariç bir sorun olmadığını iade etti" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle HDP grubunu TBMM'de ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nu HDP grubu girişinde HDP Eş Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş karşıladı. Kılıçdaroğlu'na ise CHP Genel sekreteri Gürsel Tekin ve Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti. 

30 dakika süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Kürkçü, kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, "Esasen görüşmemizin merkezinde önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda düşünce ve anlayışlarımızı, niyetlerimizi karşılıklı olarak ifade etmek ve görüş alışverişinde bulunmak vardı. Bizler BDP ile birlikte önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda kendimizin adayı ile yarışacağımızı, ancak CHP'nin de bizim zihniyetimize yakın bir aday, bizimle aynı değerleri paylaşan bir aday göstermesi halinde ikinci turda seçeneksiz olmayabileceğimiz karşılıklı konuştuk. Şimdiden hiç kimsenin ikinci tura kalacağı ya da kalmayacağı garanti değil. Bizde CHP'de kalabilir. Her iki durumda da Cumhurbaşkanlığına taşıyacağımız kişinin halkların eşitliğine, eşit yurttaşlık anlayışına, halkların kardeşliğine, katılımcı demokrasiye, insan haklarına, uluslar arası ve iç barışa inanan ve devleti ve devlet kurumlarını bu yönde sevk ve idare edecek, yeni bir eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasanın yaratılması için birinci günden itibaren çaba göstererek kadınların haklarını, ezilenlerin artık ezilmediği bir dünyada yaşamaların imkanlarını garanti altına alabilecek bir kapasiteyi Cumhurbaşkanlığına taşımak istediğimiz belirttik. Bu görüşmemizi tamamladık. Yararlı olduğunu düşünüyoruz. Partimiz hakkındaki bir dizi ön yargının varlığını burada gözlemlemiş ve bunların giderilmesine katkıda bulunmuş olduğumuzu ümit ediyorum ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yararlı bir görüşme oldu" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, ziyaretle ilgili şunları söyledi: "HPD ile sayın başkanlarla güzel bir görüşme yaptık. Cumhurbaşkanlığı süreciyle ilgili olarak karşılıklı düşüncelerimizi birbirimize aktardık. HDP kendi adayını göstereceğini ifade etti. Dolayısıyla biz çok daha geniş bir uzlaşmadan, bir toplumsal uzlaşmayla bir aday çıkarabilirmiyiz düşüncemiz vardı. Sonuçta Türkiye'nin demokratikmeşmesi, demokrasinin gelişmesi, kadın-erkek eşitliği, yaşanan sorunlara karşı daha duyarlı olan bir Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda bizde üstümüze düşeni yapacağız, aynı duyarlıkları göstereceğiz. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin konuşması, tavrı, zerafeti, topluma örnek olması bizimde aradığımız temel unsurlardan biridir. Bu nedenle karşılıklı düşüncelerimizi paylaştık. Sayın başkanlara teşekkür ediyorum."

Musul'daki gelişmelerin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Saat 14.00'de sayın Davutoğlu gelecek ve sonra düşüncelerimi açıklayacağım" dedi.

Rehin alınan konsolosluk personelinin güvenlikleriyle ilgili bilgi var mı? Sorusuna Kılıçdaroğlu, "Güvenliklerinin yerinde olduğuna dair bilgi var. Konsolos beyin eşiyle dün akşam konuştum, herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi. UND'nin genel başkanıyla görüştüm. TIR şoförleriyle ilgili olarak 8'i hariç bir sorun olmadığını ifade ettiler. 8'i ile ilgili kendilerine bir bilgi ulaşmadığını ve oraya bir heyet gönderdiklerini söylediler. Durumu yatkından takip ediyoruz" diye cevapladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »