25 Haziran 2018, Pazartesi

Kenan Evren ve Orgeneral Şahinkaya'ya müebbet

12 Eylül Davası'nda, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Şahinkaya müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

18 Haziran 2014 Çarşamba 20:55
Kenan Evren ve Orgeneral Şahinkaya'ya müebbet
12 Eylül Davası'nda sanıklar dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Şahinkaya, 765 sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, ardından takdiri indirimle bu cezaları müebbet hapis cezasına çevrildi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada hüküm açıklandı.

Ankara GATA'da bulunan ve hüküm öncesinde sesli ve görüntülü sistemle savunması sorulan Kenan Evren, "Avukatıma iştirak ediyorum" dedi.

İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya ise "Avukatımın savunmasına katılıyorum. Başka söyleyeceğim bir şey de yok" diye konuştu.

Heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından Mahkeme Başkanı Oktay Saday hükmü açıkladı.

Saday; Evren ve Şahinkaya'nın 21 Aralık 1979'da dönemin Başbakanı'na verdikleri muhtırayla Anayasa'yı ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçunu işledikleri, 12 Eylül 1980'de de cebren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı tağyir, tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül eden TBMM'yi ıskat ve cebren men suçunu işledikleri gerekçesiyle eylemlerine uyan 765 sayılı TCK'nın 146/1. maddesi gereğince "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Sanıklar hakkında, zincirleme suç maddesinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildiğini belirten Saday, sanıkların duruşmadaki tavır ve hareketleri ile dosya kapsamı ele alınarak, takdiri indirimle bu cezanın "müebbet hapse" çevrildiğini kaydetti. 

Saday, Evren ve Şahinkaya hakkında, Askeri Ceza Kanunu'nun "askeri rütbelerin sökülmesini" düzenleyen 30. maddesinin uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

KENAN EVREN KİMDİR

Kenan Evren asker, devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanıdır. (Alaşehir 1917)

1936′da Maltepe Askeri Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl girdiği Kara Harp Okulu’ndan 1938′de topçu asteğmen olarak çıktı, 1939′da teğmen rütbesini aldı. Kara Harp Akademisi’ni 1949′da bitirerek kurmay yüzbaşı oldu. Bir süre Genelkurmay Başkanlığı Eğitim Şubesi ve başka birimlerde çalıştıktan sonra 1958-1959′ da Kore Tugayı Kurmay Başkanlığı’na atandı. Yurda döndükten sonra orduda değişik birlik ve kurumlarda görev aldı. 1964′te tuğgeneralliğe yükseldi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Okullar Daire Başkanlığı’na getirildi. 1967′de tümgeneral olarak tümen komutanlığı ve 2. Ordu Kurmay Başkanlığı yaptı. 1970′te korgeneralliğe, 1974′te orgeneralliğe yükseldi. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı (1974), ardından Genelkurmay İkinci Başkanlığı yaptı (1975). 1976′da Ege Ordusu Komutanlığına, 1977′de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’ın yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmasıyla 6 Mart 1978′de Genelkurmay Başkanı oldu.

1979′un son günlerinde Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e anarşi ve öteki tehlikelere karşı tüm anayasal kuruluşların birleşmesini içeren bir uyarı mektubunu kuvvet komutanlarıyla birlikte verdi. Fahri Korutürk’ün görev süresinin dolmasından (6 Nisan 1980) sonra cumhurbaşkanlığı seçiminin uzaması üzerine Brüksel’de NATO toplantısında kaygısını dile getirdi (15 Mayıs 1980). Cumhurbaşkanı seçiminin uzaması, anarşinin had safhaya ulaşması, meclisin çalışamaz duruma gelmesi üzerine 12 Eylül 1980 gecesi emir komuta zinciri içinde Kara, Deniz, Hava ve Jandarma komutanlıklarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi (MGK) aracılığıyla ordunun yönetime el koyduğunu, tüm yurtta sıkıyönetim ilan edildiğini Genelkurmay Başkanlığı’nın yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi Başkanlığı ile Devlet Başkanlığı’nı üstlendiğini duyurdu.

Demokrasiyi sağlam temellere oturtmak için Anayasa, Seçim ve Siyasal Partiler Yasası’nın değiştirileceğini açıkladı. Hükümeti kurma görevini 30 Ağustos 1980′de emekli olan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Bülent Ulusu’ya verdi (20 Eylül 1980). 28 Eylül’de MGK olarak yasama görevini üstlenerek bir yandan anarşiyi önleme öte yandan yeni oluşum için gerekli değişiklikleri başlattı. Bu arada MGK’nın öteki üyeleriyle birlikte yurt gezileri düzenledi ve yapmak istediklerini halka anlattı. Çalışmaları, durdurulmuş olan siyasal partiler, 23 Ekim 1981′de Danışma Meclisi oluşturulunca kapatıldı (16 Ekim 1981). Danışma Meclisi’nin hazırladığı Anayasa, 7 Kasım 1982′de Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığı ile birlikte halkoyuna sunuldu. Anayasa’nın % 92 kabul oyu almasıyla Kenan EvrenTürkiye Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanı seçildi.

Mayıs 1983′te yeni siyasal partilerin kurulmasını, kadrolarını onaylamak koşuluyla benimsedi. 1 Temmuz 1983′te Genelkurmay Başkanlığı’nı Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin’e bıraktı. 6 Kasım 1983′ te yapılan genel seçimlerde çoğunluğu kazanan Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Turgut Özal’a hükümeti kurma görevini verdi. Hükümetle uyumlu çalışarak demokrasiye geçiş döneminde etkili rol oynadı. Ocak 1984′te Fas’ta yapılan 4. İslam Zirve Konferansı’na katılarak konferansa Türkiye’nin verdiği önemi gösterdi ve İslam ülkeleri çerçevesinde kurulan Ekonomi Konseyi’nin başkanlığına getirildi.

Kenan Evren Devlet Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde içte halkla bütünleşmeyi amaçlayan iç geziler yaparken, dışta özellikle Ortadoğu (Kuveyt, Suudi Arabistan, Tunus, Mısır, Ürdün) ve Uzakdoğu (Çin, Pakistan, Bangladeş, Kore, Endonezya), ABD’yi ziyaret ederek bu ülkelerle Türkiye arasında kültürel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulundu. 6 Kasım 1989′da görev süresi dolduktan sonra Marmaris’e yerleşti. Anılarını yazdı: Kenan Evren'in Anıları (4 cilt, 1990-1992).

Özellikle Cumhurbaşkanlığı döneminde halk tarafından çok sevilen Kenan Evren toplum bir kısmınca kahraman olarak nitelendirilirken toplumun bir kısmının da darbe yaptığı gerekçesi ile nefretini kazanmış eski bir siyaset adamı ve askerdir.

Kenan Evren 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği sonrasında 1980 darbesinde ülkeye zarar vermek suçu sebebi ile yargılanmaya başlamış ve halen yargılanma dönem devam etmektedir. Sağlık problemleri sebebi ile şu anda GATA’da bulunmaktadır.

18 Haziran günü yargılandığı  12 Eylül Davası'nda 765 sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »