21 Temmuz 2018, Cumartesi

Kennedy'nin kızı büyükelçi oldu

Eski ABD başkanlarından John F. Kennedy'nin kızı Caroline Kennedy, büyükelçi olarak atandı.

13 Kasım 2013 Çarşamba 18: 0
Kennedy'nin kızı büyükelçi oldu
Suikaste uğrayan eski ABD başkanlarından John F. Kennedy'nin kızı Caroline Kennedy'nin Tokyo Büyükelçisi olarak atanması dolayısıyla tören düzenlendi.

Yeni büyükelçi Kennedy'nin görevinin geçen ay senato tarafından onaylanması dolayısıyla Dışişleri Bakanı John Kerry ev sahipliğinde bakanlıkta yemin töreni düzenlendi. Törenden sonra Japonya'nın Washington Büyükelçiliği rezidansında resepsiyon verildi. 

Obama Tarafından Aday Gösterildi


ABD Başkanı Barack Obama tarafından Tokyo Büyükelçiğine aday gösterilen Kennedy'nin ataması geçen ay senato tarafından yapılan oylamada onaylanmıştı.

Obama'nın 2008'deki başkanlık kampanyasına destek veren Caroline Kennedy'nin adı, Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olarak atanmasıyla boşalan New York Senatörlüğü için geçmişti. Ancak kamuda görev almak istemeyen Caroline Kennedy, bu görevi geri çevirmişti. Caroline Kennedy, çok sayıda kar amacı gütmeyen kuruluşun yöneticiliğini yapıyordu.

ABD'nin Japonya Büyükelçiliği'ne genellikle siyasi açıdan ağırlığı olan isimler atanıyordu. Eski Başkan Yardımcısı Walter Mondale, eski Temsilciler Meclisi Sözcüsü Tom Foley, eski Amerikan Senatosu çoğunluk liderleri Howard Baker ve Mike Mansfield daha önce Tokyo büyükelçisi olarak görev yapmıştı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »