25 Nisan 2018, Çarşamba

Kent sallanıyor! Van bir deprem daha...

4.1 büyüklüğündeki depremden yaklaşık iki saat sonra bu kez merkez üssü Gürpınar ilçesi olan yeni bir sarsıntı daha meydana geldi. Van'da geceden bu yana gerçekleşen altı ayrı deprem kayıtlara geçti.

23 Kasım 2016 Çarşamba 17: 9
Kent sallanıyor! Van bir deprem daha...
Ekim 2011'de büyük bir deprem felaketi atlatan Van, bugün bir kez daha peş peşe sallandı.

Saat 13.03'te gerçekleşen ilk deprem, 4.1 büyüklüğündeydi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, yerin 5 kilometre altında meydana gelen sarsıntının merkez üssü Özalp ilçesiydi.

İlk depremden 2 saat 11 dakika sonra bu kez merkez üssü Gürpınar ilçesi olan daha büyük bir deprem meydana geldi.

Geceden bu yana Van sınırları içerisinde dört ayrı küçük deprem daha kayıtlara geçti. Bunlardan biri 4.6 büyüklüğündeki depremden altı dakika sonra aynı gerçekleşen 3.4 büyüklüğündeki deprem.

Saat 12.24'te merkez üssü Özalp ilçesi olan 3.5 büyüklüğündeki bir sarsıntı hissedildi.

Kent genelinde kısa süreli paniğe yol açan depremlerde can ve mal kaybı yok.

BEŞ YIL ÖNCE 600'DEN FAZLA İNSAN ÖLMÜŞTÜ

23 Ekim 2011 günü öğle saatlerinde tüm Doğu Anadolu'yu sarsan 7.2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Van'dı. 25 saniye süren deprem sonucunda 600'den fazla insan öldü, onlarca ev ve işyeri yıkıldı.

Son yüz yılda Anadolu'da gerçekleşen en büyük sarsıntılardan biri olarak kayıtlara geçen deprem, Hakkari, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi kentlerde de hissedildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »