Kerry Barzani ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Irak'ta yeni hükümetin en kısa sürede kurulması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'den aktif rol oynamasını istediği bildirildi.

24 Haziran 2014 Salı 23:51
Kerry Barzani ile görüştü
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Erbil'de Mesut Barzani ile Başbakanlık konutunda bir araya geldi. Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Goran Hareketi Lideri Noşirvan Mustafa ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih de görüşmede hazır bulundu.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Kerry ve Barzani, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Musul'u ele geçirmesiyle ülkede yaşanan yeni durumu ele aldı. Barzani, Kerry'e Peşmergenin kontrolündeki bölgeler ile IŞİD ile olan sınır noktaları hakkında bilgi verdi. 

Kerry, konuşmasında Irak'ın kritik dönemden geçtiğine işaret ederek, IŞİD terör örgütünün saldırılarının yeni bir Irak gerçeğini ortaya koyduğunu belirtti. 

Ülkede iki haftayı aşkın zamandır yaşanan krizin çözümü için yapılması gereken ilk işin yeni hükümetin kurulması olduğunu aktaran Kerry, sürecin hızlandırılması için Barzani'den aktif rol üstlenmesini istedi.   

Irak'taki siyasi tarafların, atacakları yapıcı adımların bugünlerde çok daha kıymetli olacağına vurgu yapan Kerry, tüm etnik ve dini unsurların içerisinde yer aldığı bir yönetimin, sorunları daha rahat çözeceğini kaydetti.

Kerry, siyasi diyaloğun sağlanması için ABD yönetiminin aktif biçimde devrede olacağını da sözlerine ekledi.

Mesut Barzani de Sünni halkın talepleriyle IŞİD terör örgütünün birbirine karıştırılmaması gerektiğini tekrarlayarak, yeni durum göz önünde bulundurularak siyasi adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Krizin, askeri yöntemlerle çözülemeyeceğine dikkati çeken Barzani, Irak'ın siyasi çözüm yollarına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Barzani, Peşmergenin kontrol ettiği bölgelerde halkın can ve mal güvenliğinin korunduğunu, dışarıdan Kürt bölgesine gelen sığınmacılara da her türlü insani yardımın sağlanacağını dile getirdi. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak temasları kapsamında dün başkent Bağdat'ta, Başbakan Nuri Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya gelmişti. 

Irak'taki temaslarının tamamlayan John Kerry, özel uçağıyla Erbil'den ayrıldı. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »