28 Mayıs 2018, Pazartesi

"Kestane balı yerine satılan Rus balına dikkat"

​Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, bal tüketicilerine, "Bölgemizde kestane balı diye satılan Rus balına dikkat edin" uyarısında bulundu.

26 Ocak 2015 Pazartesi 3:12
"Kestane balı yerine satılan Rus balına dikkat"
Kaba,  yaptığı açıklamada, bölgede kestane balının, katkı maddeleri eklenmesinin ardından kaçak yollarla satıldığını öne sürdü.

Sahte bal satışlarının özellikle Karadeniz bölgesinde sık yaşandığına işaret eden Kaba, "Bölgemizde kestane balı diye satılan Rus balına dikkat edin" dedi.

Bazı arıcıların bala glikoz maddesi katarak bu satışı gerçekleştirdiğine vurgu yapan Kaba, şunları söyledi:

"Tüketicilerimiz bu kaçak balları arıcılarımız vasıtasıyla alıyor. Bunu başka birisi istese zaten satamaz. Normal birinden kimse bal almaz. Bunu yapan arıcılarımız azınlıkta olmasına rağmen vatandaşlarımızın buna çok dikkat etmesi lazım. Sahte bala karşı olan mücadelemiz her zaman devam edecektir. Bu tür faaliyetlerde bulunan arıcıları tespit edip, gerekli cezayı uyguluyoruz. Ellerindeki kaçak balları imha ediyoruz. Ancak bu süreçte vatandaşlarımızdan beklentimiz, bal alırken sahte olup olmadığını kontrol etsinler ve tanımadıkları arıcılardan bal almasınlar. Böyle bir durumla da karşılaşırlarsa tarım müdürlüklerine başvursunlar."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »