23 Temmuz 2018, Pazartesi

Kıdem Tazminatı'nda son görüşme

Bireysel hesaba dayanan Kıdem Tazminatı Fonu için taraflar Bakan Çelik başkanlığında toplanacak

10 Kasım 2013 Pazar 19: 5
Kıdem Tazminatı'nda son görüşme
Yaklaşık 11 milyon çalışandan 1,5 milyon işçinin kıdem tazminatı sorunu yok ama geriye kalan 9,5 milyon işçi, kıdem tazminatıyla ilgili ciddi sorunlar yaşıyor. İşte bu nedenle Bakan Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu'nda kararlı olduğunu ve fon hesabının mutlaka oluşturulacağını her ortamda ifade etmişti. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada sosyal taraflara seslenerek, ''Kıdem tazminatı konusunda aranızda anlaşın. Bizim açımızdan hiçbir sorun yok. Biz üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız. 11 ay, 10 ay mevsimlik işçi, bunlara biz artık taraf değiliz, biz hakka tarafız. Diyoruz ki, 'Bir işçi, bir gün dahi çalışsa o, onun kıdem hesabına girmeli. Şimdi yeni hazırlık, inşallah hemen onun ödemesini getiriyor, bir gün dahi çalışsa... Dolayısıyla bundan sonra 11 ay, 10 ay, 6 ay, mevsimlik yok. Kıdem sürekli çalışıyor'' değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Bakan Çelik'ten Kıdem Tazminatı Açıklamaları


Bakan Çelik de kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemeye ilişkin, ''Bizim bu konuda dediğimiz gayet açık; 'fon' dediğimiz şey, tazminattan vazgeçme değil ki... 'Fon' dediğimiz şey, 12 ay zorunluluğu kaldırıp, aylık çalışma zorunluluğu getirmek. Yani bir ay çalışanın da tazminatını alabilmesi ve güvenceli bireysel hesabına aylık tazminatının yatması'' ifadesini kullanmıştı. 

Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin, 10 Kasım'a kadar taraflara bir noktaya gelmeleri için süre verdiklerine dikkati çeken Çelik, ''Hükümet programımızda, fon uygulamasıyla işçi-işveren arasındaki bu ihtilafı ortadan kaldıralım, direkt olarak aylık ücretini nasıl alıyorsa fon hesabına da bireysel hesabına da tazminat, her ay düzenli yatsın. Böylece işçi-işveren arasında tazminat kavgaları kalksın anlayışıyla fon hesabına geçelim diye taraflara teklifimiz oldu. Bu konuda farklı değerlendirmeler var. Son kez pazartesi günü bakanlıkta saat 11.00'de taraflarla 3'lü danışma çerçevesinde bir araya geleceğiz'' dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »