23 Temmuz 2018, Pazartesi

Kıdem tazminatında son söz Erdoğan’ın

Kıdem tazminatının fona devredilmesi için son kararı, işçi ve işveren temsilcilerinden alınan görüşlere göre Başbakan Erdoğan verecek

11 Kasım 2013 Pazartesi 7: 0
Kıdem tazminatında son söz Erdoğan’ın
Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre, kıdem tazminatının fona devredilmesi için son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verecek. İşveren örgütleri ile işçi sendikalarından gelen görüşleri inceleyecek olan Erdoğan, yürütülen çalışmalarda rötuş isteyebilecek.

İşçi ve işveren temsilcileri bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında bir araya geliyor. 11 milyon çalışanı ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu için toplantıda kıdem sistemiyle ilgili görüşler toplanacak.

Bakan Çelik, alınan görüşleri Erdoğan’a sunacak. Bu ay sonuna kadar oluşturulacak taslak metinde de son sözü Erdoğan söyleyecek. Başbakan Erdoğan’ın katılmadığı noktalar değiştirilecek.

Seçime takılabilir


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kıdem fonu kararını seçimlerin sonrasına bırakması da olasılıklar dahilinde. 
İşçi sendikalarından sadece Hak-İş, kıdem fonuna destek veriyor.
Türk-İş ve DİSK’in düzenleme ile ilgili itirazı devam ediyor.
İşveren örgütlerinin mevcut kıdem tazminatının kaldırılmasını istediği, ancak hükümetin, geniş kesimlerin tepkisinden çekindiği için düzenlemeyi seçimden önce gündeme getirmek istemediği belirtiliyor.

Masada neler var


Düzenleme ile kıdem tazminatına esas alınacak gün sayısının yarı yarıya azaltılması ve tazminat miktarlarında düşüş yaşanması bekleniyor. Yeni düzenleme ile tazminata hak kazanılan hallerin kısıtlanması, ölüm, iş kurma ve emeklilik dışında tazminatın tamamının alınamaması yönünde düzenleme yapılması bekleniyor. TOKİ’den ev almak ve evlenmek gibi koşulları sağlayanlar ise tazminatlarının yarısını alabilecek. İşten atılan işçinin tazminat hakkından mahrum bıkarılması da masadaki seçenekler arasında.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »