Kılıçdaroğlu 2019'da aday olacak mı?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, 2019'da yapılacak seçimlerde aday olup olmayacağıyla ilgili kararının henüz netleşmediğini söyledi.

29 Aralık 2017 Cuma 19:15
Kılıçdaroğlu 2019'da aday olacak mı?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ece Üner'in sunduğu 'Enine Boyuna' programında gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sivil yargı muafiyetiyle ilgili son çıkarılan KHK'lara değinen Kılıçdaroğlu, "Burhan Kuzu, 'bundan sonraki olayları da kapsamaktadır' dedi. Kendi partisinden eleştiri gelince düzeltti. Siyasal görüş olarak, hükümete yakın ceza hukukçuları da bunu söylüyor, yanlıştır diyor" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

– Krizin aşılması güzel bir olay. Biz bütün ülkelerle aramızın iyi olmasını isteriz. Türkiye hem kendi ülkesinde hem dışarıda barışı, demokrasiyi savunan bir ülke olmalı.Türkiye’nin yaptığı açıklama ile ABD’nin yaptığı açıklama arasında çelişkiler var. Türk büyükelçiliği biz hiç kimseye güven vermedik diyor. Neden iki taraf aynı metin üzerinden ortak açıklama yapmıyor? Şimdi kime inanacağız? Elbette kendi büyükelçiliğimize inanacağız ama iki devletin yayınladığı açıklama birbiriyle çelişiyor.

– Bu devletin kurumlarının sağlıklı çalışmadığını gösteriyor. Bu kadar kişi boşu boşuna mı hapiste kaldı? Bunun hesabını vermeniz lazım. Masum insanları suçladılar, yeri geldi bizler de suçladık… Sonra FETÖcü olmadığı ortaya çıktı. Bu kişinin aile hayatını, onurunu bozduk. Birilerinin bunun hesabını vermesi lazım. Neden bu kadar geç kalındı? 17 ay geçti aradan…

– AKP’nin içinde Bylock kullananlar var dedim, var mı? Evet var. Bunu elinde belgesi olan kurumların açıklaması lazım. Elinde liste olan kurum, kişilerin isimlerini seçerek değil, listenin tamamını göndermeli. Şu an elbette Bylock kullananlar var, biliyoruz.

– Bu hükümetin yetkilileri ellerindeki bütün Bylock listelerini gizlemeden kamuoyuna açıklasın.

-Biz anayasa mahkemesine başvurduk. Anayasaya uygun mudur, hukuka uygun mudur baksınlar, kararlarını versinler.    Binali Bey bizim başvurumuza ulaşamıyorsa söylesin, biz kendisine gönderelim.

– Vatandaş direnme hakkını kullandı. Ben bunu dile getirdiğimde en çok AKP kanadından eleştiri aldım. Demokrasi direnme hakkıdır. 15 Temmuz darbe girişimine karşı, halk direnme hakkını kullandı. Direnme hakkını kullananlar hiçbir zaman yargılanamaz. Bu onların en temel hakkıdır. Demokrasinin yok edilmesi karşısında başka yapılacak bir şey yoksa direnme hakkı kaçınılmazdır. Kimse direnme hakkını kullananlara karşı sen suçlusun diyemez.

KHK’LARA TEPKİ

CHP Lideri kılıçdaroğlu son çıkan KHK’larla ilgili de şu açıklamalarda bulundu:

15 Temmuz darbe girişinden sonra konuşma yaptım. Hukuku ve demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkı demiştim. Direnme hakkını kullananlar hiç bir zaman suçlanamazlar. Kimse direnme hakkını kullananlara karşı sen haksızsın diyemez. Gelelim oraya. Bu madde ne diyor. Bu da önemli. Tankın önüne çıkan, hayatını kaybeden 250 şehit bunlardan hangisi suçlandı, hiçbiri suçlanmadı. Sorun nerede, sorun şurada. Köprüde askerler linç edildi. Şimdi rütbesiz bir askerin günahı nedir? Komutanı emir vermiş. Komutanın emrini tartışmaya açarsanız orada askerlik bitmiş demektir. Siz komutana bir şey yapmıyorsunuz ama eri linç ediyorsunuz.

“LİNÇ EDİLEN ASKERLERİN HAKLARININ ARANMASI LAZIM”

Köprüde linç edilen askerlerin haklarının aranması lazım. O askerlerin hiç günahı yok. Komutanlara her cezayı verin. Hepsi aynı görüşe, bunun soruşturulması lazım dediler. 16 Temmuz’da TBMM’de direnme hakkını söyledim. AK Partili vekiller alkışladı. Bu dönemi soğuk kanlılıkla, hukuk içinde kalarak atlatmamız gerekmektedir. Devlet hukuk içinde devlettir dedi. Peki bu nedir? Bu düzenleme nedir? Burada 2 şey var. Cezayi sorumsuzluk getiriyorsunuz, af getiriyorsunuz. Bakanlar Kurulu af getiremez.

Bundan sonraki olayları da kapsamaktadır dedi, Burhan Kuzu. Kendi partisinden eleştiri gelince düzeltti. Siyasal görüş olarak, hükümete yakın ceza hukukçuları da bunu söylüyor, yanlıştır diyor.

-Çıkarılan KHK’lara kış lastiğinin katılması yanlış. Kış lastiğinin KHK’larda ne işi var ?

– Meclis darbe girişimi sırasında sabaha kadar çalıştı. Elinden geleni yaptı. Siz Fetö’yle mücadele ettiniz de biri size karşı mı çıktı. Siz KHK’lara neden başvuruyorsunuz, Meclis neden devre dışı bırakılıyor?

-Parlamentonun varlık nedeni ne? Parlamento 15 Temmuz’da bombaların altında görevini yaptı. Neden OHAL’i çıkarıyorsunuz. 4 parti OHAL’e karşı çıktı. Biz Meclis’in onurunu korumak için elinden geleni yapıyoruz ancak bu sadece CHP’nin işi değil, diğerleri de bunu yapmalı.

-Devletin parasında bile Feto’nun izi var. Devletin mahremine kadar girmelerine izin verdiler. Yazıklar olsun!

-Fetö’yle mücadelede biz her zaman destek vermeye hazırız, sadece Fetö değil diğer terör örgütleri için de desteğe hazırız ancak bu hukuk içerisinde yapılmalı.

-17-25 Aralık’tan sonra Fehmi Koru’yu ABD’ye yollayan, yalvaran bunlardı; ancak buna rağmen kalkıp bizi suçlamaya kalktılar.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

-Adaylık konusuna gelince henüz verilmiş bir karar yok. Yeri ve zamanı gelince oturulur ve konuşulur ona göre karar verilir. Seçimlerde hedefimiz yüzde 60. Demokraside bu oran sağlanmalıdır ve bu oranın içinde herkes olmalıdır. Hepimiz demokrasi paydasında buluşmalıyız. İttifak konusuna gelince biz parti değil demokrasi odaklı bir ittifaktan yanayım. Bu parti ötesinde bir olaydır. Anayasa referandumunda halk bunu aştı. Bu seçimde de bunu sağlamalıyız. Refarandum gayrimeşru ortamda olmuştu bunun seçimlerde olmaması lazım.

İKİNCİ TURDA DEMOKRASİYİ SAVUNURSA ONA DESTEK VERECEĞİZ 

-İYİ Parti seçimlerde biz ikinci tura kalmamız durumunda destek vereceğini açıkladı biz kendisine teşekkür ediyoruz. Biz de ikinci turda hangi parti kalırsa ona destek vereceğimiz açıklıyorum. Kim demokrasiden yana olursa onun başımızın üstünde yeri vardır.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »