23 Haziran 2018, Cumartesi

Kılıçdaroğlu muhaliflere rest çekti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini istifaya davet eden Emine Ülker Tarhan ve beş milletvekiline yanıt verdi, 'Hem çalışmayacaksın hem de eleştireceksin. CHP’yi bu eski hastalıktan kurtarmak lazım' dedi.

13 Ağustos 2014 Çarşamba 19: 7
Kılıçdaroğlu muhaliflere rest çekti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı seçimindeki başarısızlığı ve partisindeki muhalif kanattan gelen ‘kurultay’ çağrılarını yorumladı.
Cumhuriyet Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan öncülüğündeki altı muhalif milletvekilini cumhurbaşkanı seçimi için yeterince çalışmamakla suçlarken, “Hem çalışmayacaksın hem de eleştireceksin. CHP’yi bu eski hastalıktan kurtarmak lazım. Bunu yapmak konusunda kararlıyım” mesajını verdi.

"AKP'deki çatlağı gölgeliyorlar"

Muhalif kanadın MHP ve CHP'nin ‘çatı adayı’ Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ‘başarısızlığı için her türlü çabayı gösterdiğini’ savunan CHP lideri, “Şimdi de yine aynı şekilde AKP’nin içinde Erdoğan ile Gül arasındaki büyük çatlağı gölgelemek için bu tartışmalara zemin hazırlanıyor” dedi.

"Görelim bakalım partide ne kadar destekçileri varmış"

İstifa taleplerini de yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Beni o göreve onlar getirmedi ki taleplerini yerine getireyim. Aralarında hukukçular olmasına rağmen bu basit gerçeği bile anlamaktan uzaklar” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, kurultay çağrılarına da “Güçleri yetiyorsa kurultay için gerekli imzayı toplayıp karşıma çıkarlar. Görelim bakalım ne kadar destekçileri varmış partide” diyerek meydan okudu.
CHP lideri, Tarhan ve beş milletvekilinin yaptığı çıkışlardan rahatsız olduğunu savunurken de, "Burada üzülerek ifade edeyim ki, bu arkadaşlarımın çoğunu siyasete taşıyan benim. Bir hata aranacaksa bunları getiren kişi olarak bende aranması lazım” dedi.

"Muharrem İnce diğerleri gibi değil"

Kılıçdaroğlu, Twitter’dan seçim sonucunu ‘hezimet’ olarak niteleyen CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi ayrı bir kefeye koyarken, “O diğerleri gibi değil. Ekmel Bey’in adaylığını o da savunmuyordu. Ancak resmi olarak adayımız olduğu an “Beni üç ilde görevlendirin, gidip çalışacağım” dedi ve nitekim gitti, çalıştı. Dolayısıyla onun yaptığı eleştirilere saygı duyarım. O konuda tek söyleyebileceğim şu: Sayın İnce grup başkanvekili olarak benim vekilimdir. Kamuoyuna dönük eleştiri yapma hakkı yok. Keşke gelip bu eleştirilerini yetkili organlarımızda yapsaydı” diye konuştu.

"İhsanoğlu üstün performans gösterdi"

Habertürk Gazetesi'yle söyleşisinde de cumhurbaşkanı seçimini başarı olarak nitelendirmediğini belirten Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu’nun seçim sürecindeki tutumunu övüp,  “Kendisi de (Ekmeleddin İhsanoğlu) beklentinin çok ötesinde performans gösterdi. Türk siyasetine yeni üslup getirdi, hiçbir hakarete yanıt vermedi” dedi.

Habertürk, Cumhuriyet
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »