Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a sert sözler

Fidan’ın geriye dönüşünün doğru olmadığını söyleyen CHP lideri, “Orası senin babanın çiftliği mi? MİT, milli olmak zorundadır. İktidar partisinin arka bahçesi MİT olamaz” dedi

12 Mart 2015 Perşembe 4:37
Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a sert sözler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’na geri dönmesine ilişkin olarak, “Orası senin babanın çiftliği mi? Hakan Fidan’ın geriye dönüşü doğru değildir. Bu Başbakan’ın iradesi kocaman bir sıfırdır, yoktur. Bir kişiyi istifa ettirtip milletvekili yapacağım diyor, ertesi gün fırçayı yiyor, aynı yerine götürüyor” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grubunda, Prof. Dr. Caner Yenidünya, Eren Erdem ve emekli Albay Dursun çiçek’e parti rozeti taktı. Çiçek, rozet taktıktan sonra asker selamı verdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
- ERKEKLER DAMA TAŞI GİBİ DİZİLMİŞ: Birileri de kutluyor (Erdoğan’ı kastediyor). Sendikacıya söyledim: Kadın erkek eşitliğine inanmayan bir adamı nasıl çağırırsın Kadınlar Günü’ne. ‘Rica ettiler, araya bir sürü adam koydular, mecburen davet ettik’ diyor. Mecburen davet etmeyeceksin kardeşim, direneceksin. Erkekler ön tarafa dama taşı gibi dizilmişler, kadınlar görülmüyor. 12 yılda, kadınımızın çektiği acıyı kimse çekmemiştir. Öldürülen kadın sayısı 7 bin 127. Kadına şiddet yüzde bin 400 arttı. Bunların dünyası yalan üzerine inşa edilmiştir. Ne diyorlardı, ‘Kabataş’ta bir başörtülü kadın var, 80-100 erkek kadına saldırmışlar’. En büyük yalancı da Kaçak sarayda oturmaktadır. Araştırıyorlar, böyle bir olay yok. Aziz Nesin’in Fil Hamdi öyküsü var. Onu okusunlar.
- ORASI SENİN BABANIN ÇİFTLİĞİ Mİ: Düşünün birisi telefon ediyor MİT Müsteşarı’na, ‘Ayrıl seni vekil yapacağım’. Öbürü telefon ediyor, ‘Sakın ayrılma’. İstifa ediyor, eğilim yoklamasına giriyor. Arkasından yine baskı kuruluyor. Ben görevime döneceğim diyor. Orası senin babanın çiftliği mi? MİT, milli olmak zorundadır. İktidar partisinin arka bahçesi MİT olamaz. O nedenle Hakan Fidan’ın geriye dönüşü doğru değildir. Hükümet vesayet altındadır. Vesayet altında bir başbakan vardır. Bu Başbakan’ın iradesi kocaman bir sıfırdır, yoktur. Etkisiz eleman bir Başbakan var. Gelmiş geçmiş Türkiye’nin en çapsız başbakanı.
- KUŞ GİBİ UÇUYOR: Sanayi üretimi düştü, Davutoğlu’nun haberi yok, hayal aleminde yatıyor, kuş gibi uçuyor. Sorumlu arıyorlar, ‘Dünya konjonktürü’. Yılbaşından 9 Mart’a kadar TL’deki devalüasyon yüzde 11,4. 90 milyarlık zarar var omuzlarımızda. İki GAP yapar. TL’nin değer kaybı yüzde 11,4. Endonezya’da 5,3. Hindistan’da para değeri     artmış. Bizden daha büyük     kaybı olan bir ülke yok. Borsada kayıp 5,9. Diğer ülkelerin tamamında borsalar yüzde 5 değer kazanmış. Demek ki sorun küresel değil, sorun ülkenin iyi yönetilmemesi.
- YÜZDE 10 BARAJI: CHP’yle ilgili kurulan kumpaslardan birisi, para alıyor ya, kapatmanın yollarını arıyorlar. Davutoğlu, ‘Önergeyi veriyoruz, Kılıçdaroğlu gel yapalım’ diyor. Herhalde tamamen bitirecek diye düşündük. “Parti temelli kapatılır” yerine “parti kapatılır” olmuş. Verdiği metni Davutoğlu bilmiyor. Davutoğlu’na adam gibi bir öneri yapıyorum. Siyasi partilerin temel nedeni fiili kapatılmasına neden olan yüzde 10 seçim barajıdır. Sen eğer darbelere karşıysan gel yüzde 10 seçim barajını kaldıralım, Anayasa değişikliğini de yapalım, sözüm namus sözüdür.
- ÖNÜMÜZDEKİ SALIYI BEKLEYİN: Bir soru soruyorum Davutoğlu’na. Bu ülkenin 77 milyonu fişlendi mi? Fişlenmedi mi? Fişlendi diyorsa bunun demokrasiyle bağdaşır yönünü anlatın, fişlenmedi diyorsa önümüzdeki salıyı bekleyin.

Cömert’in ağabeyinden protesto

Grup toplantısı başlamadan önce, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert, “Halk için çalışın insanların haklarını savunun. Abdullah Cömert ölümsüzdür. CHP bize sahip çıkmıyor” diye protesto etti. Daha sonra sakinleştirilen Cömert’in grup toplantısı sırasında Kılıçdaroğlu’nu alkışladığı görüldü.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »