26 Mayıs 2018, Cumartesi

Kılıçdaroğlu'ndan, Demokrat Parti'ye ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DP Genel Başkan Gültekin Uysal'ı ziyaret etti

10 Haziran 2014 Salı 1:19
Kılıçdaroğlu'ndan, Demokrat Parti'ye ziyaret
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri çerçevesinde Demokrat Parti Genel Merkezi’nde Genel Başkan Gültekin Uysal ile bir görüşme yaptı.
 
Yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra ilk açıklamayı Gültekin Uysal yaptı. Uysal, “CHP ve MHP’nin Meclis içi ve Meclis dışı sivil aktörleri de sürece dahil etme gayretlerine büyük önem atfediyoruz. CHP ve MHP’ye milletin önünde büyük vazife düşüyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da açıklamasında “Bu görüşmelerden büyük bir umut ortaya çıktığını düşünüyorum” dedi.

Uysal: Bu gayretlere önem atfediyoruz


DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“Türkiye’nin sıcak gündemi elbette hepimizin sıcak gündemidir. Oy aldığı kitlelerin rızasının ötesinde bütün toplumun rızasını gözetme noktasında, birinci derecede iktidarın bu iradenin sahibi olması gerekirken, başta Ana Muhalefet Partisi CHP ve MHP’nin süreçle beraber Meclis içi ve Meclis dışı sivil aktörleri dahil etme gayretlerine büyük önem atfediyoruz.
 
Bu anlamda burada karşılıklı olarak, yüksek gerilim hattında seyreden gündemini de göz önünde bulundurarak, bir tarihsellik içerisinde, cumhuriyet ve demokrasi temellerinde beliki de fabrika ayarlarına döndürülecek bir manivela fonksiyonu görmesi hüviyeti ile cumhurbaşkanlığı seçimlerini ele aldık.

Bu anlamda temel prensipleri itibarı ile büyük mutabakatların ortak müştereklerin oluştuğu gözleniyor.
 
Bu sürecin oluşmasında, Türkiye’nin dışında ve içinde gelişen hadiselerle beraber sağlıklı bir zeminde ilerlemesi noktasında, Demokrat Parti olarak koyduğumuz prensipler ölçüsünde olumlu bir istikamette yön alabilmesi adına katalizör vazifesi görmek adına tekliflerimizi paylaşma gayreti içerisindeyiz.
 
Türkiye’nin geldiği eşikte kendisine yeni bir rol tarifi yapmalıdır. Bu anlamda yargının işlemediği, demokrasinin asgari düzeyde bile işlemediği noktada, yerli yerine koyabilmek adına yeni bir mutabakat zemininde Türkiye’nin müştereken bütün siyasi aktörleriyle beraber geleceğini kuşatacak siyasi aklı ortaya koymak mecburiyetimiz vardır.
 

“Başbakan, ‘Bu elbise benim üzerimde iyi duruyor’ diyor”

 
Bu iklimin değişmesi noktasında cumhurbaşkanlığı seçiminin göreceği önemi biliyoruz. Bu anlamda yukarıdan aşağıya kadar dizayn edilmiş, ‘ bu elbise benim üzerimde iyi duruyor’ diyerek Türkiye’nin ihtiyaçlarından daha ziyade, şahsi ihtiyaç ve önceliklerini öne koyarak belirlenen reform adı altında millete takdim edilen birtakım süreçlerin milletimizin lehine olmadığını yaşanan süreç ispat etmiştir.
 
Bugün bu noktada, özellikle ana muhalefet partisi CHP’ye ve Meclis’te bulunması hüviyetiyle cumhurbaşkanı gösterebilmesi yetisine sahip olmasıyla MHP’ye milletin önünde büyük bir vazifenin düştüğünü biliyoruz. İktidarın siyaseti muhalefetin kendi içerisinde bir rekabete, dar paranteze hapsetme teşebbüs ve telkinlerini de görüyoruz. Bu endişelerimizi de sizlerin aracılığıyla paylaşma ihtiyacı hissettik.
 
Değerli Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve onun değerli çalışma arkadaşlarına bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah Türkiye’nin önümüzdeki süreçte hayrı aradığımız noktada sonunun da hayır olmasını temenni ediyorum. Tekrar ziyaretleri dolayısıyla partimiz adına şükran ve minnet duygumuzu ifade ediyorum.
 

Kılıçdaroğlu: “Bu görüşmelerden büyük bir umut ortaya çıktığını düşünüyorum”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla yaptığımız temasların sonuncusunu bugün Demokrat Parti ile gerçekleştirdik. Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarıyla güzel bir görüşmemiz oldu.
Öncelikle şunu açık yüreklilikle ifade edeyim; yaptığımız temaslar, izlediğimiz yolun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Çünkü cumhurbaşkanı olarak cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin büyük bir toplumsal uzlaşmayla seçilmesi en büyük arzumuz. Düşüncelerimizi aktardık. Sayın Genel Başkan ve arkadaşları düşüncelerini bize aktardılar. Güzel bir görüşme oldu.
 
Bütün bu gelişmelerden büyük bir umut ortaya çıktığını düşünüyorum. Umuyorum önümüzdeki süreç içinde cumhurbaşkanı adayımızı belirlediğimizde o büyük toplumsal uzlaşmanın gerçekleştiğini hepimiz göreceğiz. En büyük arzum bu.
 
Büyük bir toplumsal uzlaşmayla bu ülkeye bir cumhurbaşkanı seçmeliyiz. Hepimizin kabul ettiği, sevdiği, saydığı, güven duyduğu, demokrasimizi geliştiren, insan haklarına değer veren ve bizi uluslararası arena da yetkinlikle temsil edecek olan bir cumhurbaşkanı adayıyla umuyorum önümüzdeki süreç içinde karşınıza çıkacağız. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarına da teşekkür ediyorum.
 

“ Türk Bayrağı bizim namusumuzdur, bizim onurumuzdur”

 
Soru: Sayın Kılıçdaroğlu Anayasa’nın 103. maddesi ant içme. Güneydoğu’da Türk bayrağı indiriliyor ama bu konuda ant içmiş vatanın varlığı ve bağımsızlığı diye ant içmiş bir cumhurbaşkanımız var, bir Genelkurmay Başkanımız var. Şu an sessiz, aklı tutulmuş bir toplum olarak siz Anamuhalefet, gaflet, delalet ve ihanetin olduğu bir dönemde siz bu durumu, bu ülke manzarasını nasıl tanımlıyorsunuz?
 
Kemal Kılıçdaroğlu: Bu manzarayı kabul etmiyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu şartların iyi olmadığını defalarca ifade ettik. Demokrasi konusunda büyük açmazlarımız var, devlet yönetimi konusunda da büyük açmazlarımız var. Eğer bir ülkede siz o ülkenin bayrağını indirecek, kişilerin arkasında duracak, onlara moral verecek bir sessizliğe bürünüyorsanız bunu kabul etmemiz mümkün değil.
 
Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. 76 milyon yurttaşıma sesleniyorum, o bayrak bizim namusumuzdur, bizim onurumuzdur. Her ülkenin bayrağı öyledir, bizim bayrağımız da öyledir. Bu yeni bir şey değil, ikinci kez oluyor, üçüncü kez oluyor bu ülkede. Bu ülkenin Başbakanı sessizliğini koruyacak, ülkenin Cumhurbaşkanı sessizliğini koruyacak. Biz bunları kabul etmiyoruz.
 
Bayrak benim bayrağım olduğu kadar sizin de bayrağınız. Sizin bayrağınız olduğu kadar Abdullah Gül’ün de bayrağı olmak zorundadır. Anayasa’da bir yemin var, o yemin sıradan bir yemin değildir. O yemini çıkıyorsunuz milletin önünde huzurunda yapıyorsunuz, ‘ ben bunlara sadakatle bağlı kalacağım’ diyorsunuz. Sizin sadakatinizi biz sorgular hale geldik. Bunu biz kabul etmiyoruz. “        

Demokrat Parti Genel Merkezi’nde görüşmeye GİK üyeleri ve eski bakanlar Yaşar Topçu ve Muhammed Kelleci ile GİK üyesi Mehmet Özdemir katıldı.
 
CHP heyetinde ise görüşmeye Kılıçdaroğlu’nun dışında Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ile Aytun Çıray yer aldı.OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »