Kim Jong’dan sürpriz tepki! ‘Affedilemez’

ABD’nin Suriye’nin hava üslerini vurmasına Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan tepki geldi. Kuzey Kore “Affedilemez bir saldırganlık” ifadesini kullandı. Dünyaya nükleer denemeleriyle tehdit savuran Kuzey Kore’nin böyle bir konuda tepki göstermesi şaşkınlık yarattı.

8 Nisan 2017 Cumartesi 21:37
Kim Jong’dan sürpriz tepki! ‘Affedilemez’
Kuzey Kore yine şaşırttı. Reuters haber ajansının haberine göre Kuzek Kore Dışişlerinden yapılan açıklamada ABD’nin dün sabaha karşı Akdeniz’deki savaş gemilerinden Suriye’nin Şinsar ve El Şayrat askeri üslerini vurmasına “Affedilemez bir saldırganlık” yorumu yapıldı.

ABD’nin bu davranışıyla Kuzey Kore’nin nükleer silah girişimlerinde haklı olduğunun milyon kere kanıtladığı belirtildi. “Bu davranış nükleer denemelerimizin doğru bir tercih olduğunu milyon kere haklı çıkarmıştır” denildi.

ABD dün sabaha karşı saat 04.00’te Akdeniz’de bulunan USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden Suriye’nin Şinsar ve El Şayrat askeri üslerini vurdu.  Dünyanın gündemine oturan ABD’nin Suriye’yi vurduğu El Şayrat üssüne ait uydu görüntüleri de ortaya çıktı.  Görüntüler USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden gönderilen Tomahawk uzun menzilli füzelerin  düştüğü an ve sonrasında neler olduğunu açıkça gösteriyor.

ABD yedinci yılına giren Suriye’deki iç savaşta ilk kez tek başına harekete geçti.  ABD Savaş gemilerinden Suriye’nin Şinsar ve El Şayrat hava üslerine 59 Tomahawk Cruise füzesi ateşlendi.

İdlib'de hafta içinde 70'den fazla insanın kimyasal saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine  Pentagon Akdeniz'deki savaş gemilerinden Suriye'ye füze fırlattı.

İngiltere, Türkiye, Fransa, Japonya, Hollanda, Suudi arabistan, İsrail, Polonya ve Avustralya gibi devletler operasyona tam destek verdiklerini duyurdu.

Şam rejiminin müttefikleri Rusya ve İran ise ABD’nin saldırısına tepkili... İran’da gün boyu protestolar vardı. bugün tepki gösteren ülkeler arasına farklı sebeple de olsa Kuzey Kore de katıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »