25 Nisan 2018, Çarşamba

Kırkpınar sular altında

Edirne'yi etkisi altına alan yağışlar nedeniyle Kırkpınarı su bastı.

21 Haziran 2014 Cumartesi 16:59
Kırkpınar sular altında
Edirne'de artan yağışların ardından Tunca Nehri'nin Sarayiçi'nden geçen bölümünde taşan sular yağmur drenaj ızgarasından su boşaltan motopomp makinesinin arıza yapması sonucu alana yayıldı. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alanın bir kısmı sular altında kalırken, belediye ekipleri arızayı gidermeye çalışıyor.

Edirne'de son bir haftadır aralıklar yağan yağmur nedeniyle Tunca Nehri'ndeki su seviyesi yükselmiş, bazı noktalarda da yatağından çıkmıştı. Dün sabah saatlerinde nehrin, bu yıl 653'ncüsü yapılan Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'ne ulaşımı sağlayan Fatih Köprüsü ayaklarına kadar yükselmişti. Bir süre sonra bu alanda yatağından taşan nehir sular Sarayiçi mevkiine doldu.

Edirne Belediyesi Kırkpınar alanlarının sularla dolmasını yağmur drenaj ızgaralarını toprakla kapatarak önlemişti. Adalet Kasrı'nın bulunduğu alanı da toprakla kapatan ekipler, yayılan suları da kurdukları su boşaltan motopomp makinesiyle yeniden nehre vermeye başladı. Ancak gece 03.00 sıralarında motopomp makinesinin arıza yapması sonucu sular güreşlerin yapıldığı Kırkpınar tesislerinin girişine kadar yükseldi. Stantların kurulduğu alanın bir kısmı ile Er Meydanı giriş kapılarından Koca Yusuf Misafir Tribünü ve protokol kapısına kadar su geldi.

Edirne Belediyesi ekipleri, suyu boşaltmak için motopomp makinesini tamir ederken, ayrıca 3 adet daha motopomp makinesi kurdu. Suların tesislere girmesini engellemek isteyen ekiplerin yaklaşık 20 santimetre yükseklikteki su tahliye çalışması sürüyor.

GÜREŞLER SAAT 9.00'DA BAŞLAYACAK

Bu yıl 653'ncüsü yapılan Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde başpehlivanların da katılacağı güreşler, bu sabah saat 09.00'da başlayacak. Bu nedenle ekipler, güreş saatine kadar alanı temizlemek için büyük gayret gösteriyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »