Kırmızılı Kadın polisi büyülemiş

‘Kırmızılı kadın’, polisin elinde silah olsaydı kendisini öldürebileceğini söyledi.

12 Aralık 2014 Cuma 17:56
Kırmızılı Kadın polisi büyülemiş
Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre Gezi Parkı eylemlerinde “kırmızılı kadın” olarak tanınan Ceyda Sungur’a yakın mesafeden biber gazı sıkan çevik kuvvet polisi Fatih Zengin, “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada akıllara durgunluk veren bir ifadeye imza attı. Zengin, panik havasına kapılarak gaz sıktığını belirterek, “Daha sonra basında Kırmızılı Kadın’a gaz sıkma haberlerini izlediğimde ilk zamanlar kendimi tanıyamadım. Sonradan o gün gaz kullananın ben olduğum, çalıştığım kurumum tarafından söylenmiş. İlerleyen zaman sonrasında gaz kullanan kişinin ben olduğumu hatırlamaya çalışsam da bayağı zorlandım” dedi.

İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya yaklaşık 1 yıl sonra duruşmaya ilk kez katılarak ifade veren çevik kuvvet polisi Zengin ile Ceyda Sungur katıldı. Zengin, “Günlerce uykusuz ve saatlerce ayakta kaldık. Vücut olarak yorgun düştük. Olaylara sağlıklı müdahale edemez duruma gelmeye başladık” dedi.

Zengin, gaz kullanmak istemese de görevi gereği kullandığı “MODEL 5” tüpünün kısa süreli tutukluk yaptığını, Sungur’un da yerden aniden kalkması sonucu saniyelerce gaza maruz kalmış olabileceğini söyledi. İlerlemesini engellemek isteyen göstericilerin ayaklarına tekme attığını iddia eden Zengin, refleks olarak sağ ayağını salladığını belirtti.

'Beni öldürebilirdi’

Sungur da “Sanığın elinde silah olsaydı. Ethem’i öldüren polis gibi beni de öldürebilirdi. Sanığın bu yönde savunmalarının geçerli olmayacağını düşünüyorum” dedi. Mahkeme, sanık savunmasında belirtilen müdür yardımcısı Ramazan Emekli, Zeki Bayrak ve Mesut Karabıyık’ın tanık olarak dinlenmesi için ilgili birimlere yazı yazılmasına karar verdi. Duruşma 10 Mart 2015’e ertelendi. Ethem Sarısülük Gezi eylemleri sırasında yakın mesafeden polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »