Kırsal Kalkınma Programı

ÇTSO'da AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı toplantısı yapıldı.

28 Haziran 2013 Cuma 1: 0
Kırsal Kalkınma Programı
Bursa Sanayi ve Ticaret Odası (BTSO), Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının (ÇTSO) işbirliğinde düzenlenen, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD), Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Çanakkale’de tarımsal ürünlerin markalaşması konusunda önemli eksikler bulunduğunu söyledi.

Aydoğan, "IPARD Programı Tanıtım Toplantısı'nın özellikle tarımsal ürünlerimizi işleyerek, markalaşmasına katkıda bulunacak projeler için faydalı olacağını umuyorum" dedi.

Toplantının, BTSO  AB Bilgi Merkezi tarafından yürütülen bir proje kapsamında, AB konusunda genel anlayış ve bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye ve AB arasındaki siyasi ve kültürel diyaloğun güçlendirilmesine katkıda bulunması amacıyla IPARD hibe fonlarının tanıtımı için düzenlendiğini belirten Aydoğan, daha önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 20 ilde uygulanmakta olan IPARD Programı'nın, 23 Ocak 2013 tarihli 9’uncu başvuru çağrı ilanıyla Çanakkale’nin de aralarında bulunduğu 42 ilde uygulanmaya başlandığını kaydetti.

Toplantıyla, IPARD programı kapsamında Çanakkale’de faaliyet gösteren firmalara sağlanacak destekler konusunda, konuyla ilgili kişileri bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirten Aydoğan, şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi, IPARD fonlarından et ve süt üreten tarımsal işletmelerle bunları işleyen ve pazarlayan işletmeler, meyve,  sebze ve su ürünleri işleyen pazarlayan işletmeler ile arıcılık, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, yerel ürünler üretenlerle, kültür balıkçılığı yapanlar, yerel ürünler ve mikro işlemeler yararlanabilmektedir. Çanakkale’mizin uygun iklimi ve verimli topraklarında tüm bu alanlarda faaliyet gösteren işletmeler mevcuttur. İlimizde, tarım en önemli ekonomik faaliyet alanıdır ve son yıllarda tarıma dayalı sanayi kolları gelişmektedir. Örneğin odamızın üretime yönelik çalışan işletmelerinin yüzde 58 gibi bir çoğunluğu gıda sektöründe üretim yapmaktadır."

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz de "Çanakkale olarak biz de varız demek için Çanakkale Ticaret Borsası olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Daha sonra BTSO Yönetim Kurulu üyesi Aytuğ Onur, IPARD hibe fonlarından yeteri kadar yararlanılmadığı konularında açıklamalarda bulundu.

TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan ise kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »