Koalisyon IŞİD'i değil onları vurdu

Kobani'de IŞİD ile bazı Kürt grupları arasında 100 metrelik mesafede şiddetli çatışmaların yaşanıyor. Rakka Devrimcileri ise yaptıkları açıklamada "Koalisyon güçlerin hava saldırılarında 100, IŞİD'le girilen çatışmalarda ise 200 savaşçılarının hayatını kaybettiğini belirtti.

4 Ekim 2014 Cumartesi 2:11
Koalisyon IŞİD'i değil onları vurdu
Suriye'nin Kobani (Ayn El Arap) kentinde IŞİD ile bazı Kürt grupları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi. Yerel aktivistlerden alınan bilgiye göre, Kobani'nin güney ve doğu kırsalında, IŞİD ile bazı Kürt grupları 100 metrelik mesafede çatışıyor.

İlçenin batı kesiminde ise çatışmaların yaklaşık 2-3 kilometrelik mesafede meydana geldiği ifade edildi. IŞİD'in Kobani'yi alması halinde bölgedeki sivillere katliam yapılmasından endişe duyduklarını aktaran aktivistler, IŞİD'in bölgede 350'den fazla köyde denetimi sağladığını, söz konusu köylerdeki halkın güvenli bölgelere çekildiğini belirtti.

- Rakka Devrimcileri: Koalisyonun saldırılarında 100 askerimizi kaybettik

AA muhabirine konuşan Rakka Devrimcileri komutanlarından Ebu İbrahim, "Sadece Kürtler için değil, IŞİD'i bölgeden çıkartmak için savaştıklarını" söyledi. IŞİD'in Kobani ilçesini ağır toplarla vurduğunu dile getiren Ebu İbrahim, "IŞİD, doğuda Şiran ve Tel Hicap köylerini, batıda İza'a bölgesindeki televizyon istasyonlarını ele geçirdi. Bizim asıl savaşımız 15 gün önce değil, 9 aydan bu yana sürüyor. Bölgede 9 aydır IŞİD'le mücadele ediyoruz. Sayımız çok az, tanklara ve toplara karşı elimizde bir şey yok, hafif silahlarla mücadele ediyoruz. IŞİD ile sokak savaşlarına gireceğiz" şeklinde konuştu.

Ebu İbrahim, IŞİD'le mücadelede kimseden destek almadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Elimizdeki imkanlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. IŞİD, Ayn İsa'daki 93. tümenden ve Rakka askeri havaalanından elde ettiği silahlarla Kobani'ye saldırıyor. Biz de bu bölgenin huzuru için savaşıyoruz."

Ebu İbrahim, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerin hava saldırılarında 100, IŞİD'le girilen çatışmalarda ise 200 savaşçılarının hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »