Kobani'de 134 gün savaşta kazanan YPG oldu

ŞANLIURFA'nın Suruç İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı Kobani, 134 gün süren savaşın ardından IŞİD militanlarının püskürtülmesiyle YPG kontrolüne geçti. Karadan peşmerge ile Özgür Suriye Ordusu'nun, havadan ise ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombardıman desteğini alan YPG güçleri, 134 gün süren şiddetli çatışmaların ardından kanton ilanının birinci yılında Kobani'de zafere ulaştı. HDP'nin 10 milletvekilinin de içinde bulunduğu bir heyet öğle saatlerinde sınırı geçerek Kobani'ye gitti.

27 Ocak 2015 Salı 23:37
Kobani'de 134 gün savaşta kazanan YPG oldu
İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de etkili olan IŞİD militanları, geçen yıl ocak ayında Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus ilçelerinin kontrolünü ele geçirip, Türkiye'ye açılan sınır kapılarını kapatarak adını duyurdu. Suriye ve Irak'ta yaptığı eylemlerle korku salan IŞİD, geçen yıl 14 Eylül günü Telabyad ile Carablus arasında kalan ve stratejik öneme sahip olan PYD denetimindeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı. IŞİD'in ilerleyişi sırasında 300'ü aşkın köyde ve Kobani merkezinde binlerce kişi evini terk ederek Türkiye'ye sığındı. 

'GÜVENLİ LİMAN' HARABEYE DÖNDÜ

Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı Kobani'de, birkaç yıl öncesine kadar 50 bin olan nüfus, Suriye'deki karışıklığın başlamasının ardından Kürtlerin yanı sıra Türkmen ve Araplar tarafından da 'Güvenli liman' görülerek göç edilmesiyle 400 bine yükseldi. Suriye olayları sırasında rejim ve diğer muhalif grupların hedef olarak görmediği Kobani, geçen yıl Eylül ayında IŞİD tehdidiyle karşı karşıya kalınca ilçedeki 200 bin kişi Türkiye'ye, bir o kadar insan da Suriye'nin iç kesimlerine göç etti. 

Suriye'de önceleri güvenli liman olarak kabul edilen Kobani, 134 gün süren çatışmaların ardından harabeye döndü. Kobani'de yoğun hava bombardımanı, tank, havan, roket ve ağır silahlardan çıkan mermilere hedef olan binaların tamamen yıkıldığı ya da ağır hasarlı olduğu göze çarparken, harabeye dönen ilçe savaşın bilançosunu de ortaya çıkardı.

YPG'YE KARADAN VE HAVADAN DESTEK

IŞİD'in saldırısı üzerine tüm dünya kamuoyunun yakından takip ettiği Kobani'de, çatışmaların şiddetlenmesinin ardından savunma pozisyonundaki YPG güçlerine peşmerge birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu mensupları karadan, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da IŞİD hedeflerine yönelik bombardıman ile havadan destek verdi. Geçen yıl 20 Ekim'de, ayrıca Kobani'ye Erbil'den gönderilen silah ve mühimmatlar da kargo uçakları ile YPG güçlerine ulaştırıldı.

134 GÜNÜN SONUNDA IŞİD PÜSKÜRTÜLDÜ

Karadan ve havadan aldığı destekle YPG güçleri, IŞİD militanlarına doğudaki Telabyad ve batıdaki Carablus'tan yardım gelmesini de engellemesinin ardından savunma pozisyonundan çıkarak saldırı pozisyonuna geçti. YPG güçleri, son 1 ay içerisinde ilçe merkezinde göğüs göğüse süren çarpışmaların ardından IŞİD militanlarını geriletti ve dün gece Kobani'de tamamen kontrolü ele geçirdiklerini ilan etti. 134 günlük savaşın ardından YPG güçleri Kobani'de kanton ilanın yıldönümünde özgürlüğe ulaşıldığını duyurması, birçok kentte sevinçle karşılandı.

SINIRDA BAYRAM HAVASI YAŞANIYOR

Kobani'nin IŞİD'den temizlendiğinin duyurulması savaştan kaçarak Suruç'a gelenler ile sınır hattında yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarda bayram havası yaşattı. Suriyeliler, doğduğu toprakların özgürleşmesinin mutluluğunu yaşarken, biran önce evlerine dönmek istediklerini söyledi. Sınırdaki vatandaşlar da komşu ve akrabalarının toprağı olan Kobani'nin özgürleşmesinin kendilerini sevindirdiğini ifade etti.

HDP HEYETİ KOBANİ'YE GİTTİ

Bu arada aralarında 10 milletvekilinin de bulunduğu HDP ve DBP yöneticilerinden oluşan kalabalık heyet, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan bugün geçiş yaparak Kobani'ye gitti. HDP heyetini Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah karşıladı. Heyetin yapacağı inceleme sonrası açıklama yapacağı bildirildi. 

Bu arada HDP heyeti öğleden sonra sınır hattında toplanması beklenen kalabalık ile Kobani'nin IŞİD'den temizlenmesini kutlayacağı da öğrenildi.

ÇATIŞMALAR KÖYLERDE SÜRÜYOR

Bu arada Kobani ilçe merkezinde kontrolü tamamen elinde bulunduran YPG güçlerinin, çevre köylere giden IŞİD militanlarına karşı burada da saldırdığı belirtildi. Kobani çevresindeki köylerden aralıklarla silah sesleri duyulurken, YPG kaynakları ilçe merkezi gibi köyleri de IŞİD militanlarından arındırmayı amaçladıklarını söyledi. 

Bu arada keşif uçuşu yaptığı gözlenen koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının, iç kesimlerdeki köylerde tespit edilen bazı IŞİD hedeflerini de bombaladığı belirtildi.


UÇAKLAR BOMBALADI

ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları saat 13.00 sıralarında Kobani'ye yakın noktadaki Minaz Köyü'nde IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeye hava operasyonu düzenledi. Kobani'yi terk ettikten sonra bu ilçenin birkaç kilometre güneydoğusundaki Minaz Köyü'ne yönelik savaş uçaklarınca düzenlenen bombardımanın ardından yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görüldü.

SINIRI GEÇMEYE ÇALIŞANLARA MÜDAHALE

Suruç'un Mahser Mahallesi yakınlarındaki sınır hattında toplanan yaklaşık bin kişilik kalabalık, telleri aşarak Kobani'ye gitmek istedi. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etmeye başladı. Sınır hattında gerginlik devam ediyor.

HDP'LİLERİN ÇAĞRISI, GERGİNLİĞİ SONLANDIRDI

Suruç'un sınır hattındaki Mahser Mahallesi'nde toplanan lbin kişiyi aşkın kalabalık, öğleden sonra telleri aşarak Kobani'ye gitmeye kalkıştı. Toplu halde sınır hattına yönelen ve dağılmaları yönündeki uyarıya rağmen ilerleyişini sürdüren kalabalığa güvenlik güçleri ve basınçlı suyla müdahale etti. Kalabalıkta yer alan bazı kişiler güvenlik güçlerine taş attı ve ardından yolları büyük taşlarla kapatarak zırhlı araçların ilerleyişini engellemek istedi.

Bunun üzerine sınır hattına gelen HDP'li yöneticilerin uyarısı ve çağrısı üzerine sınırı geçmeye kalkışan kalabalık geri çekilerek bölgeden uzaklaştı.

HDP'LİLERDEN KOBANİ'YE BAKLAVALI ZİYARET

Öte yandan aralarında 10 milletvekilinin de bulunduğu HDP ve BDP yöneticilerinin oluşturduğu heyet, IŞİD militanlarının püskürtüldüğü Suriye'nin Kobani kenitine geçti. Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye geçen heyeti burada Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim ile PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ile YPG'liler karşıladı. HDP milletvekilleri, kendilerini karşılayanlara yanlarında getirdikleri çiçekler ile kutular içerisindeki baklavaları verdi.

HDP heyeti bir süre 134 günlük savaşın ardından harabeye dönen Kobani sokaklarında dolaştı ve çatışmanın izlerini inceledi. Heyette bulunanlar daha sonra YPG'lilerin eşliğinde kamyonet ve minibüslere binerek ilçe sokaklarını gezdikten sonra Azadi Meydanı'na geldi. 

YPG'nin karargah olarak kullandığı binada Kobani Kanton yetkilileri, YPG ve peşmerge temsilcilerinden son duruma ilişkin bilgi alan HDP milletvekilleri adına konuşan DTK Eş Başkanı da olan Şırnak Milletvekili Selma Irmak, YPG'lileri elde ettikleri başarıdan dolayı kutladı. Selma Irmak, "Burada büyük bir direniş gösterdiniz ve dünyanın başına bela olan IŞİD'i püskürttünüz. Bu kahramanlığınız bütün halklar tarafından takdir ediliyor" dedi.

Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim ise Kürtçe konuşmasında IŞİD'e karşı aldıkları destek ile YPG'nin büyük bir direniş gösterdiğini ve bugün itibariyle IŞİD'in Kobani'den temizlendiğini söyledi. Enver Müslim, "IŞİD'i topraklarımızdan temizledik ve şu an Kobani'nin kontrolü tamamen bizdedir. IŞİD'e karşı verdiğimiz mücadele sırasında şehit olan arkadaşlarımıza rahmet diliyorum. Bizi yalnız bırakmayarak yanımızda olan heyete de teşekkür ediyorum" dedi.

Öte yandan IŞİD militanlarının püskürtüldüğü ve harabeye dönen Kobani sokaklarında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bazı sivillerin dolaştığı da görüldü.

SINIRDA KUTLAMA

IŞİD'in Kobani'den püskürtülmesi sınırda bayram havası estirdi. Sınır hattında toplanan binlerce kişi Kobani'de elde edilen başarıyı çalınan türküler eşliğinde halay çekerek kutladı. Geceden itibaren Türkiye'nin çeşitli kentlerinden Suruç'a gelen binlerce kişi, sınır hattındaki Mahser Mahallesi'nde toplandı. Burada kurulan platformda çalınan şarkı ve türküler eşliğinde halay çekerek Kobani'de elde edilen zaferi kutlayan kalabalığa, alanı ziyaret eden HDP milletvekilleri de konuşmalar yaptı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »