Koç hayvancılıktan çıktı

Tat Gıda ve Koç şirketleri Harranova Besi'de yüzde 90 hisseyi ABD merkezli Morningstar'a satacak. Koç böylece hayvancılık sektöründen çıkacak.

24 Haziran 2014 Salı 17:39
Koç hayvancılıktan çıktı
Tat Gıda, Harranova Besi ve Tarım Ürünleri'nde sahip olduğu yüzde 58,15 hissenin tamamını ABD merkezli Morningstar şirketine satışı için hisse devir sözleşmesi imzaladığını, diğer hissedarlar Koç Holding ve Koç Topluluğu şirketlerinin de Harranova'daki hisselerini Morningstar'a devredeceğini duyurdu.
Koç böylece hayvancılıktan çıkacak.
 

YÜZDE 10 HİSSEDARDI

Morningstar, mevcut durumda Harronova'da yüzde 10 hissedar konumunda bulunuyor.

KAP'ta yer alan açıklamaya göre, Tat Gıda Harranova'da sahip olduğu yüzde 58,15 hissesinin tamamını devrederken, sözleşmeye taraf olan hissedarlardan Koç Holding yüzde 16,47, Koç Topluluğu şirketleri de yüzde 15,38 paylarını aynı koşullarda devredecek.

Açıklamaya göre, satışa konu olan yüzde 90 hissenin baz fiyatı 6,28 milyon lira olarak belirlenirken, kapanıştan en az 3 iş günü önce hesaplanacak mevcut nakit ve nakit benzerleri ile kamu alacakları dikkate alınarak yapılacak düzeltmeye tabi tutulacak.

Düzeltilen fiyat üzerinden hesaplanacak satış bedeli kapanışta peşin olarak tahsil edilecek.

Şirketin sermayesinin de 32 milyon liralık kısmı nakit, 60 milyon liralık kısmı da geçmiş yıllar zararlarına mahsup edilmek üzere toplam 92 milyon TL azaltılarak 115 milyon liradan 23 milyon liraya indirilmesine ilişkin sözleşme değişikliği için 11 Temmuz'da genel kurul toplantısı yapılacak.
 

GEÇEN HAFTA DA MARET'İ SATTI


Koç Grubu'na ait olan Tat Gıda, Maret markasını tüm haklarıyla beraber 75 milyon dolar artı KDV bedel ile Namet Gıda'ya satmaya karar vermişti.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »