Kömür ocağında göçük: 18 işçi toprak altında

Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağındaki göçükte işçiler mahsur kaldı.

28 Ekim 2014 Salı 20:46
Kömür ocağında göçük: 18 işçi toprak altında
Olay bugün öğle saatlerinde meydana geldi. Sabah vardiyasına giren işçiler çalışırken, ocakta su sızıntısı meydana geldi. Çalıştıkları galeride mahsur kalan işçiler için umutlar azalıyor. O sırada galeride çalışan 26 işçiden sekizi kaçmayı başardı. Ocakta mahsur kalan 18 işçiyi kurtarmak için çalışma başlatıldı.

VALİDEN AÇIKLAMA
Karaman Valisi yaptığı açıklamada 20 işçinin toprak altında kaldığını ifade etti. Toplamda 40 işçinin ocakta çalıştığını kaydeden Vali Murat Koca, olayın su baskını nedeniyle meydana geldiğini ifade etti. Koca, göçük altında kalan işçileri kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

MADEN OCAĞI YETKİLİSİ: BU KAÇINILMAZ BİR OLAY, PEK UMUT YOK
CNN Türk'ün canlı yayınına bağlanan maden ocağının yetkilisi Şahin Uyar, umutların çok az olduğunu ifade ederek, "Gaz birikmesi de oluşuyor. Süre çok kısıtlı pek ümit görünmüyor. Daha önce tüm denetlemeler yapıldı. Galerileri su basması pek ihtimal dahilinde değil. Giden canlar kesinlikle geri gelmez. İnsan hayatı çok önemli. Çalışanların hepsi mahallelimiz, komşumuz. Ama bu kaçınılmaz bir olay. Şu anda suyun boşaltılması için çalışılıyor" açıklaması yaptı. Yaşam odası bulunmayan madende olsa da bir şey değişmeyeceğini ifade eden Şahin Uyar, "Yapabilecekleri bir şey yok" diye konuştu.

"ALLAH'TAN ÜMİT KESİLMEZ"
Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş "Enerji Bakanımız ve Ulaştırma Bakanımız yolda. Bizim de arkadaşlarımız olay yerine ulaşmaya çalışıyor. Genelkurmay tahlisiye ekiplerimizi askeri uçakla alıp Konya’dan Karaman’a bir an önce ulaştırmaya çalışıyor. Daha önceki su birikintisinin ani olarak ocağın içine boşalması söz konusu. Buna su patlaması diyoruz. Şu an su çekme işlemleri başlatıldı. Allah’tan ümit kesilmez" dedi.

'İLK BİLGİLER PEK İÇAÇICI DEĞİL'
Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Karaman’daki olayla ilgili konuştu. “Orada örgütlü değiliz ancak genel başkan yardımcımız yola çıktı. O bölgeyi iyi biliyoruz oradaki arkadaşlarla konuştuk. Su kaynağı patlaması olduğu yönünde ilk gelen bilgiler var. Ancak ilk bilgiler de pek içaçıcı değil” dedi.

Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma’dan Ankara’ya yürüyen işçilerin yanından önce Karaman’a hareket edeceğini söyledi.
Karaman’a hareket eden Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mahir Yiğit de hurriyet.com.tr ile ilk gelen bilgileri paylaştı: “25-30 arkadaşımızın yeraltı su kaynağı patlaması nedeniyle mahsur kaldığını öğrendik. Yasal bir maden Has Şekerler Şirketi’ne ait bir ocak. Patlak büyük olduğu için suyu gördüler, bir anda su dolmuş” dedi.

O MADEN HAS ŞEKERLER MADENCİLİK'İN
Mahir Yiğit, su patlaması sonucu meydana gelen maden ocağı göçüğünde 25 işçinin mahsur kaldığı bilgisini aldıklarını söyledi. Yiğit, Madenin Has Şekerler Madencilik İşletmesi'ne ait küçük bir ocak olduğunu belirtti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »