25 Haziran 2018, Pazartesi

Konya'da askeri uçak düştü: 2 pilot şehit

​TÜRK Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin 'Turaz Şahini 2015' tatbikatı devam ederken, Konya'da bir F-4 eğitim uçağının düştüğü ihbarı yapıldı. TSK, kazada 2 pilotun şehit olduğunu açıkladı. 24 Şubat'ta da 2 askeri uçağın düşmesi sonucu 4 pilot şehit olmuştu. 'Uçan tabut' olarak adlandırılan F4 kazalarında 35 yılda 14 pilot şehit oldu. Halen Hava Kuvvetleri’nin envanterinde kalan uçak sayısı ise 12...

5 Mart 2015 Perşembe 20: 3
Konya'da askeri uçak düştü: 2 pilot şehit
Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin 'TURAZ Şahin 2015 Eğitim Tatbikatı' Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda devam ederken bugün acı haber geldi. Tatbikata katılmak için saat 08.58 sıralarında Eskişehir 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan F-4E 2020 tipi eğitim uçağı Konya'da Ortakonak Mahallesi'nde 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na bağlı atış poligonu yakınında belirlenemeyen nedenle düştü.
Uçağın düştüğü bölge Konya kent merkezine 22 kilometre uzaklıkta ve yerleşim alanına uzak bir noktada bulunuyor. Uçağın düştüğünün ihabarın ardından bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye, polis ve askeri ekip sevk edildi.

ŞEHİT PİLOTLAR YÜZBAŞI VE İSİMLERİ MUSTAFA

Düşme sonucu oluşan alevlerle itfaiye ekipleri müdahele etti. Uçaktaki 2 pilot ise şehit düştü. İddiaya göre mühimmatlardan 1'inin patladığı diğerinin de patlamadığı belirtildi. Şehit olan pilotlardan birinin cansız bedeninin enkaz alanına yaklaşık 100 metre mesafede bulunduğu öğrenildi. Şehit düşen diğer pilotun cenazesinin ise enkaz alanında olduğu ve arama çalışmasının devam ettiği belirtildi. İlk bilgilere göre pilotların ikisinin de yüzbaşı olduğu isimlerinin Mustafa öğrenildi.

GENELKURMAY: ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Genelkurmay Başkanlığı düşen uçakla ilgili yaptığı açıklamada: '1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Eskişehir'den, 05 Mart 2015 günü saat 08.58'de, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 112'nci Filoya ait bir adet F-4E 2020 uçağı saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Maalesef iki genç kahraman pilotumuz şehit olmuştur. Kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabırlar dileriz. Konu ile ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır'' denildi.

''TATBİKATLA BAĞLANTISI YOK''

Konya Valisi Muammer Erol da, şehit pilotlardan birinin cenazesine ulaşıldığını belirterek, ''Maalesef 2 şehidimiz var. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başı sağolsun. Mühimmat yüklü mü, değil mi belli değil. Her ihtimal gözönünde bulundurularak çalışmalar yapılıyor. Mümkün olduğu kadar eksiksiz arama kurtarma faaliyetlerimiz sürüyor. Şu an kimlik bilgileri konusunda net bir bilgi yok'' dedi.

Erol, düşen F-4 uçağının 2 Mart'ta başlayıp 2 Nisan'a kadar devam edecek olan Azerbaycan ile yapılan tatbikatla bağlantısı olmadığını belirtti. Erol, "Düşen uçağın, normal eğitim amaclı uçuş yaptığı sırada düştüğü biliyoruz. Bize verilen bilgi bu. Takbikatla hiç bir bağlantısı yok. Şehit pilotlarımızdan birisinin ise olayı gören sivil vatandaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre pilot atlamış. Diğer pilotun cesedin bulunması için de enkaz alanında çalışmalar sürüyor. Pilotlarımızın kimlik bilgilerini de askeri yetkililer resmi olarak açıklayacak" diye konuştu.
 

GÖRGÜ TANIĞI: ÖNCE ATEŞ ÇIKTI SONRA PATLAMA OLDU

Görgü tanığı Mehmet Can, ''Ben çardaktan dışarı çıktığım sırada uçak aşağı doğru inerken, önünden roket atar gibi iki ateş çıktı. Ondan sonra patlama oldu. İki alev topu indi aşağı sonra patladı. Yanına yaklaşamadık'' dedi.

Şehit olan 2 pilotun yakınlarının kaldığı Eskişehir'deki askeri lojmanlara ambulanslar gönderildi. Pilotların ailelerinin kaldığı Seyitgazi Caddesi'ndeki Yıldıztepe Hava Lojmanları'na 3'ü Sağlık İl Müdürlüğü'ne ait 112 ambulansı, biri de askeri ambulans olmak üzere 4 ambulans sevk edildi. Askeri yetkililerin, ambulanstaki sağlık görevlileri ile birlikte askeri pilotların şehit olduğu haberini yakınlarına verdikleri bildirildi. Şehit pilotlardan birinin Mustafa Tanış olduğu, eşinin de öğretmen olarak Eskişehir'de görev yaptığı belirtlirken, şehit iki pilotların memleketlerinin ise İstanbul ve Ankara olduğu öne sürüldü.

ERDOĞAN, GENELKURMAY BAŞKANI'NI ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'da düşen uçakta 2 pilotun şehit olmasıyla ilgili Genelkurmay Başkanı Özel'i arayarak bilgi aldı ve taziyelerini iletti.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »