23 Temmuz 2018, Pazartesi

Köpeğini başıboş bırakan yandı

Başıboş bıraktığı köpeğinin bir kişiyi yaralanmasına neden olan kişi, mağdur şikayetten vazgeçtiği halde ''hayvanı tehlike oluşturacak şekilde serbest bırakma'' suçundan da yargılanacak.

16 Kasım 2013 Cumartesi 19: 1
Köpeğini başıboş bırakan yandı
Çorum'un Alaca ilçesinde sahibi tarafından başıboş bırakılan bir köpek, yoldan geçen bir kişiyi ısırarak yaraladı.

Köpeğin sahibi hakkında, ''taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma'' suçundan kamu davası açıldı.

Davaya bakan Alaca Sulh Ceza Mahkemesi, mağdurun şikayetten vazgeçmesi üzerine taksirle yaralama suçunun şikayete bağlı olması nedeniyle kamu davasının düşürülmesine karar verdi.

Yargıtay Kararı Oy Birliği ile Bozdu ve...


Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

Kararda, mağdurun şikayetten vazgeçmesi ve Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''işlediği bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi bunlardan en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılır'' hükmünü içeren 44. maddesi göz önünde bulundurulduğunda, sanığın eyleminin TCK'nın 177. maddesinde düzenlenen ''hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması'' suçuna dönüşeceği vurgulandı. 

Karar Kanuna Aykırı Bulundu


Bu nedenle kararda, sanığın eyleminin taksirle yaralama suçunu oluşturduğu ve şikayet yokluğu nedeniyle sanık hakkında açılan davanın düşürülmesine karar verilmesinin kanuna aykırı olduğu kaydedildi.

TCK'nın, ''Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması'' başlıklı 177. maddesi, gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösterenlere, 6 aya kadar hapis veya adli para cezası verilmesini düzenliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »