Korkulan oldu! Çatışma başladı, can kaybı ve yaralılar var

İsrail askerleri, Filistin Batı Şeria ve Gazze'de göstericilere ateş açıyor. Göz gözü görmeyen sokaklarda en az bir ölü ve 17 yaralı var. Bir yandan da dün yaşamını yitiren 60 kişinin cenaze törenleri düzenleniyor.

15 Mayıs 2018 Salı 19: 2
Korkulan oldu! Çatışma başladı, can kaybı ve yaralılar var
Çin: 'Bu gariban insanları hedef alan vahşi şiddete karşı çıkıyoruz'

17.50 : Çin'in dışişleri bakanı sözcüsü Lu Kang, düzenlenen bir basın toplantısında dün yaşananlardan ötürü ciddi bir kaygı duyduklarını söyledi.

"Gariban insanlara karşı kullanılan vahşi şiddete karşı çıkıyoruz. Özellikle İsrail başta olmak üzere bütün tarafları bu durumun daha da gergin bir hale bürünmemesi için adım atmaya çağırıyoruz. Bu problemin ana kaynağı uluslararası toplumun bildiği gibi Kudüs meselesi etrafında dolanmaktadır."

ABD şaşırtmadı!

17.45 : ABD'nin BM'deki daimi temsilcisi Nikki Haley, bugünkü toplantıda yaptığı açıklamada Hamas'ın şiddeti kışkırttığını savunarak ölümlerden Filistinlileri sorumlu tuttu.

Haley, "Gazze'deki şiddetin ABD'nin büyükelçiliğiyle ilgili olduğunu söyleyenler yanılıyor. Büyükelçiliği taşımak doğru hareketti. Buradaki hiçbir ülke İsrail'den daha ölçülü davranamazdı" dedi.

Hollanda'da skandal!

17.30 : Hollanda’da hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD), Amsterdam Belediyesi meclis grubunun kapısına İsrail bayrağı astı.

Amsterdam Belediye Meclisi üyesi Jazie Veldhuyzen, Başbakan Mark Rutte’nin partisi VVD’nin İsrail ile dayanışma amacıyla kapıya astığı bayrağın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Veldhuyzen, "Dün İsrail aralarında çocukların da bulunduğu 60 masum insanı katletti. Bugün Amsterdam Belediyesi VVD grubu kapısına İsrail bayrağı asıyor. Ne çirkin bir düşünce #FilistineÖzgürlük" diye yazdı.

VVD’li Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, sol partilerin 'İsrail Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrılması' önerisine olumsuz yanıt verdi. Hollandalı bakan, Pazartesi günü Kudüs’te yaşanan olaylara ilişkin kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Blok, video görüntülerine dayanarak olaylara ilişkin bir sonuç çıkarılamayacağını savundu.

Hollanda’da yaşayan tarih araştırmacısı Mehmet Tütüncü de, Kudüs’teki katliamı protestoetmek amacıyla 28 Mayıs’ta Bar Ilan Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan TürkiyeYahudileri ilgili 'Between Coffee and Ayran' konulu konferanstan çekildiğini açıkladı.

17.05 : Belçika, İsrail'in Brüksel Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

 16.55 : Gazze'deki Bureij mülteci kampı yakınlarında bir Filistinlinin daha öldüğü açıklandı.Ölen kişinin 51 yaşındaki Nasser Aourab olduğu belirtildi.

16.5o : Fransa Dışişleri Bakanı, "Ortadoğu'da savaş çıkabilir" dedi.

16.05 : Dışışleri Bakanlığı, İsrail'in Ankara Büyükelçisine, "bir süre  ülkesine dönmesinin uygun olacağını" bildirdi.
16.00 : Başkent Ankara'daki ABD Büyükelçiliği ve İstanbul'daki İsrail konsolosluk binası önünde gösteriler var. Türkiye ve Filistin bayrakları taşıyan yüzlerce kişi, İsrail'in katliamını protesto ediyor.


15.50 : İsrail'in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

15.10 : Haaretz gazetesi, Batı Şeria Beytüllahim'de 12 Filistinli'nin yaralandığını duyurdu. Yaralananlara İsrail askerlerinin plastik mermiyle ateş açtığı bildiriliyor. Beyt El'de ise üç yaralı var. Erken saatlerde ise El Halil'de iki kişi yaralanmıştı.

15.05 : İsrail askeri, yaşananların katliam değil, incelikli bir operasyon olduğunu savunurken; El Cezire muhabiri Hüda Abdülhamid, kendisinin hedef alındığı anları Twitter hesabından paylaştı.

15.00 : İlk çatışma fotoğrafları Batı Şeria Ramallah'ta çekildi. Yahudi yerleşim bölgesinin hemen yanında Filistinli gençler lastikler yaktı, İsrail polisi gösterilere müdahale ediyor.

Gazze sınırında ise devasa lastik yığını var.

14.15 : Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "bütün taraflara itidal çağrısı" yaptığını duyurdu. Bağımsız bir komisyonun İsrail'in Gazze sınırında neler olduğunu aydınlatabileceğini öne sürdü.

13.40 : Gazze'de on binlerce kişi sınıra doğru yürüyor, dev gösteri başladı. Batı Şeria'daki El Halil'de ise iki Filistinli genç İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralandı.

13.30 : İsrail-Gazze sınırındaki askerlerin yeni fotoğrafları geliyor. Sınırın sıfır noktasında yeni mevziler inşa eden İsrail ordusu, muhtemel bir müdahaleye hazırlanıyor.

Gazze sınırına yakın başka bir noktada ise, İsrail ordu birlikleri tatbikat yaptı.

13.20 : Avustralya, İsrail'den orantılı olmasını ve aşırı güç kullanımından kaçınmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Julie Bishop imzasıyla resmi sitede yer alan açıklamada, Avustralya'nın iki devletin yan yana olmasını desteklediği belirtildi.

13.00 : Batı Şeria'da yeni gösteriler başladı. Ramallah ve çevresinde binlerce Filistinli sokağa çıktı.

12.30 : Katliam yapan İsrail, dünyaya meydan okudu. Adalet Bakanı Ayelet Shaked, Tel Aviv yönetiminin Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden ve uluslararası hukuktan korkmadıklarını söyledi. İsrail radyosuna konuşan Shaked, ateş açan ordu birliklerinin çok çok iyi hareket ettiklerini savundu.

12.15 : Reuters haber ajansı, Gazze sınırında konuşlu bir İsrail tankının fotoğrafını dünyaya servis etti.

12.00 : BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden gelen açıklamada, Filistinlilerin dikenli tellere yaklaşmasının, gerçek mermi kullanılması için gerekçe olamayacağı vurgulandı. Uluslararası hukukun kuralların çiğnendiği belirtilerek İsrail'in saldırılarının kınandığı açıklamada, bugün ve önümüzdeki günlerde gelişebilecek olaylardan dolayı çok endişeli olunduğu belirtildi ve 'Yeter' denildi.

11.40 : Türkiye, Filistin'deki katliamdan sonra üç günlük yas ilan etti ve bugün bayraklar yarıya indirildi.

11.15 : Yaralı bir Filistinlinin daha hayatını kaybetmesinin ardından, İsrail askerlerinin dünkü protestolarda öldürdüğü insan sayısının 60'a çıktığı açıklandı.10.50 : Hayatını kaybeden sekiz aylık Leyla Enver Gandur isimli bebeğin ailesi, kızlarının cenazesini toprağa veriyor. Aile üyeleri, bebeklerini son yolculuğuna uğurlarken gözyaşlarına boğuldu.

10.45 : Batı Şeria'da bu sabah boykot başlatıldı. Bölgede dükkanlar, kamplar, ulaşım araçları, üniversiteler, okullar, bankalar ve benzin istasyonları kapalı.

Boykot, Kudüs'ü de kapsıyor. Reuters haber ajansı, hayatın durduğu kutsal kentten ilk fotoğrafları servis etti.

10.40 : İsrail ordusu yanlış alarm verildiğini açıkladı.

10.30 : İsrail'in Gazze sınırında füze sirenleri çalmaya başladı. Ancak füze fırlatılıp fırlatılmadığı konusunda henüz bir bilgi yok.

09.25 : ABD, Orta Doğu'da yüksek derecede alarma geçti. Savunma Bakanlığı Pentagon, bölgeyi alev topuna çeviren büyükelçilik hamlesinin ardından Orta Doğu'daki büyükelçilikleri korumak için daha fazla deniz piyadesi sevk etti. İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, söz konusu özel kuvvetler askerleri Mısır, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde görev alacak.

08.20 : Bugün Filistin topraklarında yeni protestolar bekleniyor. Dün 59 can kaybının yanı sıra yaklaşık 3 bin kişinin yaralanması, dört yıl önceki Gazze Savaşı'ndan bu yana en kanlı gün olarak kayıtlara geçti.

08.15 : Katliam yapan İsrail yeryüzünün her noktasında protesto ediliyor. ABD'nin New York, Washington ve Los Angeles kentlerinde sokağa çıkanlar, Filistin bayrakları taşıdı.

New York'ta toplanan Filistin ve Arap toplumundan bir grup gösterici 'Filistin'i ırkçı işgalden kurtarın', 'Kudüs Filistin'in başkentidir' gibi pankartlar taşıdı. Gösteride yürüyenler arasında işgal karşıtı Ultra Ortodoks Yahudiler de vardı.

Başkent Washington'daki Trump Otel önünde bir araya gelen göstericiler, sloganlar attı.

Los Angeles'ta ise İsrail konsolosluğu önünde toplananlar gösterilerde yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu bir pankart açtı, bayrağın üzerine 'Özgür Filistin' yazıldı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »