21 Şubat 2019, Perşembe

Korkulan oldu! İki ülke lideri arasındaki o görüşme iptal edildi

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim'e yazdığı mektubu yayımlayarak, iki lider arasındaki zirvenin iptal olduğunu açıkladı.

24 Mayıs 2018 Perşembe 19:46
 Korkulan oldu! İki ülke lideri arasındaki o görüşme iptal edildi
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la 12 Haziran’da Singapur’da yapacağı görüşmenin iptal olduğunu bir mektupla açıkladı.

Beyaz Saray'ın yayımladığı mektupta; Trump, Kim Jong-un’un son dönemde yaptığı düşmanca ve öfkeli açıklamalar yüzünden bu kararı aldığını belirtti.

Fikrini değiştirmesi durumunda Kuzey Kore lideriyle bir gün görüşmeyi çok istediğini de sözlerine ekledi.

Trump'ın Kuzey Kore liderine hitaben yazdığı mektupta şu ifadeler kullanıldı:

"Son müzakere ve görüşmelerimize ilişkin uzun zamandır iki tarafça  12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan zirveyle ilgili zamanınız, sabrınız  ve çabanızı takdir ediyoruz. Ne yazık ki son açıklamalarınızda gösterdiğiniz büyük öfke ve açık  düşmanlığa dayanarak,uzun zamandır planlanan toplantıyı yapmanın şu anda uygun  olmayacağını hissettim.

Lütfen bu mektubu iki tarafın iyiliği için ancak dünyanın  zararına yapılmayacak olan Singapur zirvesini temsilen kabul edin. Nükleer  kabiliyetlerinizden bahsediyorsunuz ancak bizimkiler o kadar devasa ve güçlü ki  Tanrı’ya asla kullanmak zorunda kalmamamız için dua ediyorum.

Zirve ile ilgili fikrinizi değiştirirseniz beni aramak veya bana  yazmak konusunda tereddüt etmeyin."

Kim, geçen hafta ABD’nin Güney Kore ile ortak askeri tatbikat yapmaya  başlamasından dolayı Donald Trump’ı, Singapur zirvesine katılmamakla  tehdit  etmişti.

Trump ise dün Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüşme  öncesinde yaptığı açıklamada, Singapur zirvesinin 12 Haziran'da olmayabileceğini  ifade etmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »