Koruma altındaki sazlığı da satıyorlar

İskenderun’un Sarıseki mahallesindeki, kuşların göç yolu üzerinde bulunan Uluslararası Ramsar Sözleşmesi’yle koruma altına alınan sazlık alan AKP’li İskenderun Belediyesi tarafından satışa çıkarıldı.

17 Kasım 2014 Pazartesi 17:33
Koruma altındaki sazlığı da satıyorlar
Cumhuriyet'ten Akın Bodur'un haberine göre belediyenin sazlık alanı, hemen yakınında fabrikası bulunan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Tosyalı Holding’e satmayı amaçladığı iddia edildi.
AKP’li Sarıseki Belediyesi, Uluslararası Ramsar Sözleşmesi’yle koruma altındaki yaklaşık 9 dönüm sazlık alanın da bulunduğu 37 hektarlık arazinin OSB (organize sanayi bölgesi) alanına dahil edilmesi için 22 Mart 2004’te Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvurdu. Ancak bakanlık, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne dikkat çekerek bu talebi reddetti. Bakanlıktan belediyeye gönderilen yazıda sazlığın OSB’ye dahil edilmesinin mümkün olmadığı bildirildi. Sarıseki Belediyesi, Hatay’ın Büyükşehir olması üzerine yapılan değişiklikle kapatılarak İskenderun’a bağlandı.

AKP’li İskenderun Belediyesi de kendisine Sarıseki Belediyesi’nden devredilen alandaki sazlığın satışına karar verdi. İskenderun Belediye Encümeni’nin iki üyesi satışa şerh kararı koydu. MHP’li üye Muhittin Kara, “Belirlenen rayiç bedelinin düşük olması ve belediyeyi zarara uğratacağı” gerekçesiyle satışa karşı çıktı. CHP’li üye Fatma Korçak da hem ekolojik dengenin bozulacağı hem de belediyenin zarara uğrayacağı gerekçesiyle karara şerh koldu. Metrekaresi 1100 liradan satışa çıkarılan sazlık için cuma günü ihale yapıldı. İhaleye katılım olmadı. Yasaya göre belediye davet usulüyle satışı gerçekleştirmeyi planlıyor. Belediyenin sazlık alanı, hemen yakınında fabrikası bulunan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Tosyalı Holding’e satmayı amaçladığı iddia edildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »