24 Mayıs 2018, Perşembe

Kosova seçimlerinde zafer Taçi'nin

Kosova'da yapılan erken genel seçimlerde, Başbakan Taçi'nin lideri olduğu Kosova Demokratik Partisi, yüzde 31,21 oy ile seçimleri kazandı.

9 Haziran 2014 Pazartesi 21:32
Kosova seçimlerinde zafer Taçi'nin
Merkez Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, oyların yüzde 94'ünün sayıldığı seçimlerde Başbakan Haşim Taçi'nin lideri olduğu Kosova Demokratik Partisi'nin (PDK) önde olduğu belirtildi.

Kosova Demokratlar Birliği (DSK) yüzde 26,11 oy ile ikinci, "Samoopredeljenje" Hareketi yüzde 13,73 ile üçüncü, Kosova'nın Geleceği İçin İttifak Partisi ise yüzde 9,65 oy ile 4. sırada yer aldı.

Kosova'daki Sırp partilerinden ise en çok oy toplayan parti, yüzde 2,91 oy ile Vatandaş Girişimi Sırp Listesi oldu.

PDK lideri Taçi, partisinin destekleyen vatandaşlara teşekkür etti.

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin sadece bir başlangıç olduğunu belirten Taçi, "Kosova vatandaşları nasıl bir ülke istediklerini açıkça belirtti. Biz bu ülkeyi geliştirmeye hazırız. Bugünden itibaren, ülkenin sosyal ve ekonomik anlamda gelişmesi için yeni misyonumuz kapsamında çalışmalara başlayacağız" diye konuştu.

PDK destekçileri dün gece, araçlarıyla şehir turu atarak seçim başarısını kutladı.

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga da seçimlerin olaysız bir şekilde sonlanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yahyaga, ilk defa Kosova genelinde düzenlenen erken genel seçimlerde gözlemcilik yapan Kosova'daki polis ve adalet misyonu EULEX, Kosova NATO Barış Gücü (KFOR) askerleri ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) gösterdiği çabaları takdir etti.

Erken genel seçimlerde 1,78 milyon seçmenden, 750 bininin (yüzde 42,8) oy kullandığı belirtildi.

Kosova'da 7 Mayıs'ta Meclisin lağvedilmesi sonucu erken genel seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »