23 Temmuz 2018, Pazartesi

Köy olmak istemeyen belde halkından ''sandığa gitmeme'' eylemi

Yerel Yönetimler Yasası ile köy statüsüne düşecek olmalarını, yerel seçimlerde oy kullanmayarak protesto etmeye hazırlanıyor.

16 Kasım 2013 Cumartesi 1:40
Köy olmak istemeyen belde halkından ''sandığa gitmeme'' eylemi
Simav ilçesine bağlı Kuşu Belde Belediye Başkanı Halil Ergenç, yaptığı açıklamada, yeni yasa gereği köy statüsüne düşecekleri gerekçesiyle belde halkının seçimlerde sandığa gitmeyeceğini söyledi.

''Kuşu'nun Köy Olmasını İstemeyenler Platformu'' oluşturdular


Bu kapsamda ''Kuşu'nun Köy Olmasını İstemeyenler Platformu'' oluşturduklarını belirten Ergenç, şöyle konuştu:

''Bu platforma, mahalle muhtarları, dernek başkanları, beldenin kanaat önderleri ile vatandaşlarımız üye oldu. Beldemiz, geçen yıl yapılan adrese dayalı nüfus sayımında, 2 binin üzerinde çıktı fakat bu yasada, 2011 yılı baz alınıyor. Dışarıdan başka belde ve köyleri kendimize bağlamadan bu sayıyı elde ettik. Çıkarılan bu kanunda adalet olmadığını düşünüyoruz. Sadece 2011 yılının baz alınması eşitlik olmaz. Kendi öz nüfusu geçen yıl 2 bin 209 çıkan beldemize yazık olacak. Aylardır bu haksızlığın giderilmesi için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sonuç itibariyle bu kanunu yapan siyasetçilerimizin bu haksızlığı gidermesini istiyoruz.''

Seçim takvimi başlamadan bu haksızlığı giderecek kanun değişikliğinin yapılmasını istediklerini bildiren Ergenç, ''Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sesimizi duymasını istiyoruz. Yerel seçimlerden önce beldenin durumunu düzeltecek kanun değişikliğinin çıkartılmasını istiyoruz. Böyle bir düzenleme olmazsa, Kuşu halkı olarak önümüzdeki seçimlerde ve sonraki seçimlerde sandığa gitmeme ve oy kullanmamaya karar verdik'' ifadelerini kullandı. 

Ergenç, taleplerinin yerine getirilinceye kadar demokratik tepkilerini göstermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »