Köylüler madencileri davul zurnayla gönderdi

ÇANAKKALE'nin Çan İlçesi'ne bağlı Dondurma Köyü'nde, Koza Madencilik A.Ş.'nin Karaçakıl Mevkisi'nde, açmak istediği altın, gümüş ve kurşun madeni için düzenlenen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) toplantısı köylülerin protestosu ve tepkileri üzerine yapılamadı. Köylüler, madencileri davul zurna ile uğurladı.

30 Ocak 2015 Cuma 18: 4
Köylüler madencileri davul zurnayla gönderdi
Dondurma Köyü'nde yapılması planlanan ÇED halkı bilgilendirme toplantısına, Koza Madencilik A.Ş. yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 3 yetkili katıldı. Köy kahvesinde gerçekleştirilmek istenen ÇED toplantısında maden yetkilileri projeksiyon cihazları ile gelerek köylüleri bilgilendirmek istedi. Dondurma köylüleri ve çevrecilerden oluşan 500 kişilik grup, köy meydanında maden şirketi yetkililerini protesto etti. Köy kadınları da köy kahvesinde teneke çalarak ÇED toplantısının yapılmasını engelledi. Madencilerden köyü terketmeleri istendi. Köylülerinin tepkisi üzerine ÇED toplantısı gerçekleştirilemezken, Çevre ve Şehircilik Çanakkale İl Müdürlüğü yetkilileri tutanak tuttu.

'BİLGİLENDİRME DEĞİL KANDIRMA TOPLANTISI'

Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi CHP'li Hicri Nalbant, yapılmak istenen ÇED toplantısının bilgilendirme değil, olsa olsa kandırma toplantısı olabileceğini söyledi. Çanakkale Çevre Platformu olarak mücadelelerinde yanlarında olacaklarını belirten Nalbant, "Köylülere altın madenini ve zararlarını anlatmayı düşünüyorduk. Fakat Dondurma köylülerinin bu konuda bizden daha bilinçli ve duyarlı olduklarını gördük" dedi.


ÇED toplantısı için köye gelen madencilere tepki gösteren köylülerden Ayşe Eti (67) ise "Köyümüzde maden ocağı istemiyoruz. Maden ocağına karşı sonuna kadar direneceğiz ve mücadele edeceğiz" diye konuştu. 

Tepkilerin artması üzerine maden şirketi yetkilileri, jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı köyü terketmek sorunda kaldı. Maden şirketi yetkilileri, köy meydanında ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra döviz ve pankartlar bulunan köylüler tarafından davul zurna eşliğinde halay çekilelerek gönderildi.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »