23 Temmuz 2018, Pazartesi

Koyun keçi yetiştiricilerine yemleme uyarısı

İzmir ili Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, koyun ve keçilerin merada taze otla beslenmesinin yeterli olmadığını, hayvanın zayıf düşmemesi, ikiz yavrulama, süt verimi ve yağ oranı yüksek kaliteli süt elde etmek için yemlerine mutlaka kuru madde takviyesinin yapılması gerektiğini bildirdi.

29 Haziran 2013 Cumartesi 20:51
Koyun keçi yetiştiricilerine yemleme uyarısı
Özer Türer, yaptığı açıklamada, merada koyun ve keçilerini taze otla besleyen üyelerini ek yemleme yapmaları konusunda uyardı. Hayvanların yavrulama zamanının geldiğini belirten Türer, iyi beslenen koyun ve keçilerin sağlıklı ikiz yavrular doğurması için yem verilmesinin önemine dikkati çekti.

Özer Türer şöyle konuştu:

"Hayvanların beslenmesinde kuru madde çok önemli. Yeşil ot hayvanı yeterince doyurmuyor, sütünü sulandırıyor. Kuru ot, kuru yem ile besleme yağ oranı yüksek kaliteli süt için en önemli bir etken. Ek yemleme yapılması halinde, süt verimi düşmeyecek, kuzu ve oğlak gelişimi daha iyi olacak ve anaç koyun ve keçilerin sağlığı korunacak. Özellikle hayvanların, yavrulama döneminde ek yemlemeyle iyi beslenmeleri ikiz doğurma oranını artırır. Yem sayesinde sürünüze her açıdan bereket gelir" dedi.

Birliğin proje danışmanlığını yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ahmet Alçiçek, yeşil otta enerji oranının düşük olduğunu belirtti. Alçiçek, hayvan sağlığı ve süt veriminin taze otla besleme nedeniyle tehlikeye girebileceğini vurgulayarak, "Merada yeşil otun fazla olduğu bu zamanda yeşile çıkan hayvanlara ek yemleme yapılması katkı sağlayacaktır. Ek yemleme yapılmaz ise hem süt verimi düşer hem de vücut rezervlerini kullandığı için hayvanların sağlığı tehlikeye girer. Verim düşüklüğünün olmaması ve hayvan sağlığının korunması için, yeşile çıkarmadan önce koyun ve keçilere barınaklarda 200 gram kadar kuru ot ya da saman verilmelidir. Mera dönüşü ise hayvanlara 300 - 500 gram kadar arpa ezmesi, mısır kırması ya da süt yemi verilmesi faydalı olacaktır" ifadelerini kullandı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »