26 Mayıs 2018, Cumartesi

Kredi çekeceklere önemli uyarı

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Danışma Kurulu Üyesi Mehmet Lortoğlu, bazı bankaların yılbaşı kredisi kampanyalarıyla ilgili tüketicileri uyararak, "Tüketicilerimizin, sorun yaşamamak için her reklamda anlatılana hemen inanmaması, vadedilenlerle gerçekte karşılarına çıkanları kıyaslaması, sorarak, araştırarak ve iyi analiz ederek kredi kullanması yararlarına olacaktır" dedi.

16 Aralık 2014 Salı 18:52
Kredi çekeceklere önemli uyarı
 Lortoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların tüketim  tercihlerini oluşturmasında en belirleyici faktörlerin başında reklamların  geldiğini söyledi.
 
Yeni yılın yaklaşmasıyla bankaların tüketiciyi cezbedip kredi  kullandırabilmek için kampanyalar düzenlediğini anlatan Lortoğlu, bazın faiz  oranlarında indirim yaptıklarını, kimi zaman da hiç dosya masrafı almadıklarını  reklamlarında belirttiklerini dile getirdi.
 
Bu söylemlere itibar edip kredi kullanmak üzere bankalara giden  tüketicilerin, gerçekte durumun reklamda bahsedildiği gibi olmadığını, aslında ne  faiz indirimi yapıldığını ne de dosya masrafından vazgeçildiğini anladığını ifade  eden Lortoğlu, "Çünkü 'Faizi indirdik' diyenlerin, bu indirimi dosya masrafına  yüklediğini, 'Dosya masrafı almıyoruz' diyenlerin ise bu tutarı faize ilave  ettiği görülmektedir. Yani kısacası aslında indirim ya da vazgeçme gibi bir durum  asla yoktur" diye konuştu.
 
4 bankanın kredi kullandırma koşullarını araştırdı
 
 Bir ürünün fiyatı belirlenirken "maliyet+kar" mantığından yola  çıkıldığını bildiren Lortoğlu, tüketicileri bilinçlendirip gerçekleri görmesini  sağlamak amacıyla 15 bin liralık 36 ay vadeli tüketici kredisi için ikisi özel,  ikisi kamuya ait 4 bankayla ilgili araştırma yaptığını anlattı.
 
Söz konusu bankaların istediği geri ödeme miktarlarının 18 bin 828, 18  bin 903, 19 bin 152 ve 19 bin 260 lira olduğu bilgisini veren Lortoğlu, "Aylık  taksit miktarları ise sırasıyla 523, 525, 532 ve 535 liradır. Araştırma  neticesinde görüldüğü üzere de aradaki farklar minimal derecededir. En düşüğünden  en yükseğine aylık taksit miktarı arasındaki fark yalnızca 12 liradır" ifadesini  kullandı.
 
Lortoğlu, faiz oranlarının da reklamlarda anlatıldığı gibi aylık yüzde  1,10; yıllık yüzde 15 olmadığını iddia etti.
 
Toplam maliyetin yüzde 28 civarında olduğunu yani 36 ay vadeli  kredinin ilk 12 aylık geri ödemesinin, faizi ancak karşıladığını aktaran  Lortoğlu, şunları kaydetti:
 
 "Kalan 24 aylık ödemelerle de ana para ödenebilmektedir. Yani kısaca  ne kimsenin faiz oranını indirdiği ne de kimsenin dosya masrafından vazgeçtiği  vardır. Yapılan, tüketiciyi laf ve rakam oyunları marifetiyle yanıltmadır, yanlış  yönlendirmedir, halk arasındaki tabiriyle 'kandırmaca'dır. Tüketicilerimizin,  sorun yaşamamak için her reklamda anlatılana hemen inanmaması, vadedilenlerle  gerçekte karşılarına çıkanları kıyaslaması, sorarak, araştırarak ve iyi analiz  ederek kredi kullanması yararlarına olacaktır."
 

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »