23 Temmuz 2018, Pazartesi

Kriz nedeniyle yabancılar mülklerini satıyor

Fethiye’de mülk edinen yabancıların, ülkelerindeki ekonomik kriz nedeniyle konutlarını satışa çıkardığı bildirildi.

26 Haziran 2013 Çarşamba 23:33
Kriz nedeniyle yabancılar mülklerini satıyor
Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Şeref Varlı, yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin her sektör gibi emlakçılık sektörünü de etkilediğini söyledi. Fethiye'de yaklaşık 4 bin konutun yabancılara ait olduğunu belirten Varlı, bir dönem çok hızlı olan emlak satışlarının son yıllarda gerilediğini vurguladı.

Avrupa'daki ekonomik krizin yabancılara Türkiye'deki konutlarını sattırdığını dile getiren Şeref Varlı, "Ülkesindeki ekonomik krizle boğuşan bir kişi, ülkesinde de muhakkak bir ev veya araç kredisine girmiş oluyor. Kriz nedeniyle rahat ödeyemediği borçlarını, Türkiye'de yaptığı yatırımları feda ederek ödüyor. Bu nedenle yabancılarda gözle görülür bir geri satış var" dedi.

"Fethiye gibi güzel bir yerin her zaman taliplisi olur, bugün İngilizlerin sattığı mülkü yarın Ruslar veya Araplar alabilir" diyen Varlı, "Ortadoğu'daki karışıklıktan dolayı Araplar da Türkiye'de yatırım yapmaya başladı. Arap aileler kalabalık olduğu için büyük evlere talip oluyorlar. Bu da bizleri mutlu ediyor" diye konuştu.

Geçen yıl Fethiye'de yaşanan depremin emlak sektörünü rahatsız ettiğine işaret eden Şeref Varlı, "Biz yüzyıllardır burada yaşıyoruz. Deprem olsa da olmasa da bu memleketi terk edecek değiliz. Buradaki depremler dolayısıyla inşaatçılarımız daha kaliteli inşaat yapmaya yöneldi. Eskiden çok zarar verdiği ilçemizde artık deprem hissediliyor ama hasar veremiyor" dedi.

Ekonomiyi etkileyen pek çok konu bulunduğunu vurgulayan Varlı, her şeye rağmen Fethiye gibi altın değerinde olan bir yerin oldukça fazla tercih edileceğini ifade etti. Varlı, yabancıların ilçede en çok Ölüdeniz, Çalış, Üzümlü ve Çiftlik beldeleri ile Hisarönü ve Ovacık mahallelerini tercih ettiklerini kaydetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »