25 Nisan 2018, Çarşamba

Kurbana önce kan banyosu!

Yapılan tüm uyarılara rağmen belediyelerin gösterdiği kurban kesim merkezlerini tercih etmeyen bazı vatandaşlar, kurbanlarını sokaklarda kesti. Hayvanların, küçük çocukların gözü önünde kesilmeleri tepki topladı

5 Ekim 2014 Pazar 15:36
Kurbana önce kan banyosu!
Her yıl Kurban Bayramı’nda görmeye alıştığımız manzaralar, bu yıl bayramın ilk gününde de tekrarlandı. Bayram namazının kılınmasının ardından kurban sahipleri satın aldıkları kurbanlıkları teslim almak için kurban satış yerlerine gitti. Hayvan sahiplerinden bazıları kurbanlıklarını kesim merkezlerine götürürken, birçoğu ise ya satın aldıkları çadırın içinde ya da açık alanlarda kestirdi.

196 lira para cezası
Yetkililerin günler öncesinden yaptığı uyarıları dikkate almayarak kurbanlıklarını evlerinin önünde, sokak aralarında, boş arsalarda, inşaatlarda, oto yıkamacılarda ve sanayi bölgelerinde kesen vatandaşlar, İstanbul’un arka sokaklarında mezbahaları andıran görüntüler oluşmasına neden oldu. Hijyen koşullarından oldukça uzak olan kesimler yine çocukların gözleri önünde gerçekleşti.
İlginç görüntülerden biri de Başakşehir’deki İSDÖK Sanayi Sitesi’nde yaşandı. Ağır metal işlerinin yapıldığı sanayi sitesinde kurbanların forklift denilen iş makinaları yardımıyla kaldırılıp yüzülmesi görenleri şaşırttı.
Halkalı sakinleri belediyenin izin verdiği kesim alanlarından çok evlerinin önünü ve boş arsaları tercih ederken, Boğaz’ın diğer yakasında Üsküdar ve Ümraniye’de oto yıkamacılar ve inşaatlar kesim noktaları olarak kullanıldı.
Vatandaşlar, kesim alanlarının kalabalık ve pahalı olması nedeniyle buraları tercih ettiklerini belirtirken, belediye ekipleri ise uygunsuz kesim yapanlara 196 lira ceza kesti.  
Kurban keserken kendilerini yaralayan acemi kasaplar bu yıl da hastanelere akın etti.
Yaralı vatandaşlardan bazıları kendi imkânlarıyla bazıları ise ambulansla çeşitli hastanelere gitti. ‘Acemi kasaplar’da en çok el, bacak ve parmak yaralanmaları tespit edildi.
Boğaz ‘kızıl’a boyandı

Kurban Bayramı’nın ilk gününde İstanbul Boğazı’nda her yıl gerçekleşen ‘kızıl’ manzara bu yıl da değişmedi. Üsküdar ve çevresindeki kurban kesim alanlarında kesilen kurbanlıkların kanı, kanalizasyon yoluyla Boğaziçi’ne aktı. Kanalizasyonun denize açıldığı Beylerbeyi sahilinde denizin mavisiyle kan birbirine karıştı.

Kurban timi teyakkuzda

İzinsiz kesimlerin oluşturduğu sağlıksız manzaraların yanında belediyelere ait kurban kesim merkezlerinde de vatandaşlar hijyenik koşullarda kurban ibadetlerini yerine getirdi. Başakşehir’de 26 bin metrekarelik alanda kurulan alanlarda vatandaşlar, sıra numaralarına göre çağrılarak, mobil kesim ve parçalama ünitelerinde veteriner kontrolünde kesilen kurban etlerini, hazırlanan poşetlerde evlerine götürdü. Başakşehir Belediyesi’nin kurban kesim merkezinde 6 kişilik kurban kesim timi de sürekli hazır bekledi. Kurban timinin şefi Ramazan Kılıç, “Bu yıl hayvanlar sakin. Yalnızca 4 danaya müdahale etmek durumunda kaldık” diye konuştu. Beykoz Belediyesi de 2 boğa yakalama timi oluşturarak kaçan kurbanlıklara müdahale
Kan gölüne düştü!

İstanbul Ataşehir’de kesileceği sırada ipini koparan bir boğa, kan dolu çukura düştü. Uyuşturucu iğne ile vurulan boğa yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucunda itfaiye tarafından kurtarıldı.

Çocukların gözü önünde kestiler

Uzmanların küçük çocukların kurban kesilirken görmemesi gerektiği uyarılarına rağmen hemen her kesim yerinde bildik manzaralar vardı. çekmeköy’deki kurban satış yerinde, bir kurbanlık boğanın kesimi sırasında, kurban sahibinin kızı Şevval hayvanın kesimine bakamayıp yakınlarına sarıldı. Pek çok çocuk da mahallelerinde ve parklarda kesilen kurbanları yakından izledi. Özellikle sokak aralarında vatandaşların kurbanlarını evlerinin önünde kesmesi kan gölü manzaralarına çocukların da tanık olmasına neden oldu.
Araba danaya çarptı

Kurban Bayramı’nın bu yıl da değişmeyen manzaralarından biri şüphesiz sahiplerinin elinden kaçan kurbanlıklar oldu. Şişli’de sahiplerinin elinden kaçan bir kurbanlık dana, E-5 Karayolu’na girdi. Bir aracın çarpması sonucu bacakları kırılan dana, sahipleri tarafından bir kamyonete yüklenerek götürüldü. Ataşehir’de ise kesim yerine götürülürken ipini kopararak kaçan gözleri bağlı boğa, kurban atıkları için açılan çukura düştü. İçi kan ve kurban atıklarıyla dolu çukurda saldırganlaşan boğa, iğne ile uyuşturulup çıkarıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »