Kurbanda sakın bunu yapmayın!

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanın kanının herhangi bir yere sürülmesinin dinen uygun olmadığı, kurban ibadetiyle ilgili yanlış uygulamalardan kaçınılması gerektiği bildirildi.

1 Ekim 2014 Çarşamba 3:30
Kurbanda sakın bunu yapmayın!

Din İşleri Yüksek Kurulu Sözcüsü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, kurban ibadeti ve  vatandaşların sıkça sorduğu sorulara ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda  bulundu. Kurbanın, zorunlu ihtiyaçları ve borçları dışında belirli miktarda  mala sahip kişilere vacip olduğunu aktaran Yaman, maddi durumu iyi olmayan  kişinin borçlanmaktansa kurban kesmemesinin daha iyi olduğunu söyledi. 
 
Kredi kartıyla kurban alınır mı? 
 
Yaman, "kredi kartıyla kurban alınır mı?" sorusuyla sıklıkla  karşılaştıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, satın alacağı hayvanın bedelini  peşin olarak verebileceği gibi, vadeli veya taksitli olarak da verebilir. Bedelin  kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı  borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek  gerekir. Kredi kartı ile taksitli kurban alırken, taksit yapma karşılığında  bankaya ilave bir ücret ödenmesi durumunda ise kesilen kurban geçerli olmakla  birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olur." 
 
"Bayram kredisi meşru değil" 
 
Hangi isim veya amaçla olursa olsun banka kredisi kullanmanın uygun  olmadığına işaret eden Yaman, "Bu, 'faizli bir işlem yapmak' demek olduğundan  caiz ve meşru değildir. Faiz İslam'ın açık ve kesin yasaklarından biridir.  Dolayısıyla bir Müslümanın faiz alması gibi vermesi de haramdır" diye konuştu. 
 
Kiloyla kurban satışı 
 
Yaman, kurbanlıkların birim fiyatı belirlenmek suretiyle canlı olarak  kilo hesabıyla satılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: 
 
"Toplumda herhangi bir aldatma ve ihtilafa yol açmayacak şekilde  yaygın bir uygulama varsa, kurban edilmek üzere satın alınmak istenen hayvanın et  birim fiyatı önceden belirlenmek şartıyla, kesildikten sonra eti tartılarak  parasının ödenmesi yoluyla da satılabilir. Ancak bu şekildeki satışın geçerli  olması için kesimden önce taraflar arasında satım işleminin kesinleşip, hayvanın  müşterinin mülkiyetine geçmiş olması ve kesimden sonra ne kadar et çıkacağının  tahmini olarak zikredilmesi ve böylece etin miktarında ve hayvanın fiyatındaki  belirsizliğin aldatmaya ve ihtilafa götürmeyecek şekilde giderilmesi gerekir.  Satım sırasında tahminen belirlenen kilosu üzerinden satıcıya hayvanın bedeli  ödenir." 
 
Kurbanla ilgili ibadet zannedilen yanlış uygulamalar 
 
Kurban ibadetiyle ilgili toplumda bazı yanlış uygulamaların olduğuna  değinen Yaman, bu adetlerin dinde yeri olmadığını ifade etti. Yaman, kurban kesildikten sonra hayvanın kanının çocukların alnına  sürülmesi davranışının yaygın olduğunu anlatarak, şöyle devam etti: "Dinde yeri olmayan bazı davranışlar görülmektedir. Kesilen kurbanın  kanını kişinin yüzüne veya ev ya da aracının bir yerine sürmek hiçbir dini  dayanağı olmayan bir uygulamadır. Akan kan dinimize göre necistir, yani maddi bir  pislik hükmündedir. Her bakımdan temiz olması gereken Müslümanın bu pislikten de  uzak durması gerekir." 
 
"Peygamber adına kurban kesilmesi dinde yok" 
 
Son yıllarda sıkça görülen diğer bir yanlış uygulamanın ise Hz.  Muhammed adına kurban kesilmesi olduğunu aktaran Yaman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Peygamber Efendimiz adına kurban kesmek gibi bir uygulama dinimizde  yoktur. Bunun, yapılması gereken bir ibadet gibi görülmesi doğru değildir. Çünkü  Allah ve Rasulünden nakledilmeyen bir uygulamayı ibadet gibi telakki etmek ve ona  dinilik vasfı vermek bidattir. Her bidat de Hz. Peygamber'in nitelemesiyle  dalalettir, yani sapkınlıktır. Hz. Ali'nin Peygamberimiz adına kurban kesmiş  olması, bu uygulamaya delil olamaz. Çünkü O, Hz. Peygamber'in vasiyeti üzerine  bunu yapmıştır. Hz. Ali'nin vefatıyla da bu vasiyetin hükmü kalmamıştır. Kurban  kesenlerin bir de kurban namazı adıyla 2 rekat namaz kılmaları uygulamasına  değinmek gerekir. Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın  dini bir gereklilik olduğu inancı yanlıştır." 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »