25 Nisan 2018, Çarşamba

Kurbanlık pazarının "Padişah"ı alıcısını bekliyor

Bursa'da Yunuseli Hayvan Pazarı'na Muş'tan getirilen 1 ton 430 kilogram ağırlığındaki "Padişah" adlı boğa, 24 bin liradan satışa sunuldu.

30 Ağustos 2016 Salı 17:40
Kurbanlık pazarının "Padişah"ı alıcısını bekliyor
Bursa Yunuseli Hayvan Pazarı'nda  kurbanlık olarak satışa sunulan 1 ton 430 kilogram ağırlığında simental cinsi  "Padişah" adlı boğa, hem heybeti hem de 24 bin liralık fiyatıyla ilgi görüyor.   Yunuseli Hayvan Pazarı'nda, Kurban Bayramı'na henüz iki hafta olmasına  rağmen hareketli günler yaşanıyor. Kurbanlık için iyi bir hayvanı uygun fiyata bulmak isteyen  vatandaşlar, pazarı gezerken, karar verdikleri için satıcılarla pazarlık yapıyor. Küçükbaş hayvanların 500, büyükbaşların ise 2 bin 500 lira civarından  başladığı kurbanlık pazarında en büyük ilgiyi, bir otomobilin ağırlığına ve  fiyatına sahip "Padişah" adlı boğa görüyor. Hayvan sahibi Mehmet Bulut, yaptığı açıklamada, muş'un  Korkut ilçesinde bulunan Yürekli Mahallesi'nde beslediği 21 boğayı, Kurban  Bayramı'nın yaklaşmasından dolayı Yunuseli Hayvan Pazarı'na getirdiğini söyledi. Türkiye'nin en ağır boğasının kendilerinde olduğunu öne süren Bulut,  "Şu anda Padişah adında bir boğamız var. Tam olarak 1 ton 430 kilogram  ağırlığında. Daha büyüğünü şimdiye kadar görmedim, duymadım. Bu yüzden de  Türkiye'nin en ağırı diyebiliriz." diye konuştu.

GÜNDE 10 KİLO ARPA VE SAMANLA BESLENDİ   

"Padişah"ın 3 yaşına girmek üzere olduğunu belirten Bulut, şunları  kaydetti: "Bir sene boyunca yaylada besledik. Daha sonrasında ahıra aldık.  İçeride tuttuğumuz zamanlarda günlük 10 kilogram kırma arpa ve 10 kilogram yonca  samanıyla besliyoruz. Padişah'ın bir de kardeşi var. Onu da aynı şekilde  besliyoruz, buraya getirmedik. Çok fazla tüketim yapıyorlar. Beslemesi zor olsa  da karşılığını alıyoruz. Pazarlara kurbanlık almaya gelenler Padişah'ı  gördüklerinde önce şaşırıyorlar daha sonra da 'Bismillah' ve 'Maşallah' diyerek  tepki veriyorlar. Bazıları ise Padişah'ı sevmeye çalışıyor. Bu tepkiler aslında  bizi onurlandırıyor. Padişah, simental cinsinden. Bu cinsin annesi ve babası  bellidir ve kalıplarından dolayı genelde bu tür isimleri alırlar. Biz şu anda 24  bin liradan alıcı arıyoruz."  Bulut, yakın ağırlıktaki başka bir boğayı, bayrama henüz iki hafta  varken 21 bin liradan sattıklarını ifade ederek, Padişah'ı da belirlediklerine  yakın fiyata satacaklarına inandığını sözlerine ekledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »