26 Mayıs 2018, Cumartesi

Kurtulmuş'tan Türkiye-Rusya krizine ilişkin açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye-Rusya krizine yönelik, "Olası en kötü senaryoya Türkiye'yi hazırlayacak şekilde sınırlarımızı, egemenliğimizi, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi menfaatlerini koruyup kollayacak bir kararlılıkla teyakkuz içerisinde hareket edeceğiz" dedi.

2 Aralık 2015 Çarşamba 21:51
Kurtulmuş'tan Türkiye-Rusya krizine ilişkin açıklama
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Olası en kötü senaryoya Türkiye'yi hazırlayacak şekilde sınırlarımızı, egemenliğimizi, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi menfaatlerini koruyup kollayacak bir kararlılıkla teyakkuz içerisinde hareket edeceğiz" dedi.

TGRT Haber televizyonundaki "Neler Oluyor" programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kurtulmuş, Hatay'da Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus jetinin F-16'lar tarafından düşürülmesiyle başlayan Türkiye-Rusya krizine yönelik, "Karşı karşıya kaldığımız kriz önemli bir krizdir, ciddi bir krizdir ama aşılmayacak bir kriz değildir. Önce bunu tespit etmemiz lazım. Bunun için de gerçekten Türkiye büyük bir devlet refleksiyle büyük bir birikimle hareket ediyor. İki anahtar kavramla meseleye yaklaşıyoruz. Bunlardan birisi teenni. Yani bir anda, kızgınlıkla, bir takım hislerle çok üst perdeden konuşmak mümkündür, kolaydır ama bunun sonuçları var. Dolayısıyla teenni ile hareket edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"DİYALOG KAPILARININ AÇIK OLMASINA GAYRET EDİYORUZ"
Bütün olasılıklar hesap edilerek hareket edileceğini vurgulayan Kurtulmuş, "Türkiye'nin bu karşı karşıya kaldığı krizi rahatlıkla, çok fazla problem olmadan aşılması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz ama buna mukabil teyakkuz halinde olacağız. Yani olası en kötü senaryoya da Türkiye'yi hazırlayacak şekilde sınırlarımızı, egemenliğimizi, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi menfaatlerini koruyup kollayacak bir kararlılıkla teyakkuz içerisinde hareket edeceğiz. Dolayısıyla ben şahsan bu sürecin aşılabileceğini ümit ediyorum. Karşılıklı olarak ne Türkiye Rusya'yı ne de Türkiye Rusya'yı kolay kolay gözden çıkaramaz. İki komşu ülkeyiz, iki stratejik ortaklıkları olan ülkeyiz. Dolayısıyla bu krizin çözülebilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz, diyalog kapılarının açık olmasına gayret ediyoruz" değerlendirmelerinde bulundu.

"İKİ DIŞİŞLERİ BAKANININ GÖRÜŞMESİNİ ÖNEMSİYORUM"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Belgrad'da görüşeceğine işaret eden Kurtulmuş, "Dışişleri bakanları arasında ilk temas gerçekleşecektir. Bir takım ekonomik tedbirler alıyor, ilan ediyor Rusya tarafı, buna mukabil biz de Türkiye'nin ekonomik yaptırımlardan zarar görmemesi için hangi adımların atılacağını bütün detayları çalışıyoruz. Ümit ediyorum ki çok uzun sürmeden bu krizi atlatılabilir ve Türkiye-Rusya ilişkileri tekrar rotasına girer" dedi.

"Bir kalemde Rusya Türkiye'yi gözden çıkaramaz, Türkiye de Rusya'yı gözden çıkaramaz" ifadesini kullanan Kurtulmuş, "İnşallah reel politika, akıl hakim olur. Rus tarafı da teenni ile hareket ederek bunları bir an evvel çözmek mümkün olur. Her iki Dışişleri Bakanının görüşmesini bu anlamda görüşmesini önemsiyorum" diye konuştu.  
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »