20 Haziran 2018, Çarşamba

Kütahya'ya 3 milyar liralık yatırım müjdesi

Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesinde 3 milyar liralık yatırımla termik santral kurulması planlanıyor

15 Kasım 2013 Cuma 1:53
Kütahya'ya 3 milyar liralık yatırım müjdesi
Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesinde 3 milyar lira yatırımla termik santral kurulması planlanıyor.

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, yaptığı açıklamada, hükümetin 2023 hedefleri arasında yer alan enerji ayağında kömürden elektrik üretim hedefinin 30 bin megavatın üzerinde olduğunu belirtti.

Türkiye'nin gelişimine paralel günden güne enerji ihtiyacının arttığını kaydeden Kavuncu, şunları bildirdi:

''Tunçbilek’te üretimi devam eden kömür sahalarının dışında Beşikdüzü-Derin Kuyu bölgesinde büyük rezervimiz olduğu bilinmekteydi. Bu havzanın işletilmesi, yıllardır bütün hükümetler döneminde düşünülmüştür fakat çıkarılacak kömürün derinde ve şartlarının zor olması nedeniyle sürekli ertelenmiş durumdaydı. Bu kömürün buradan çıkarılması için özel teknoloji gerekli. Yer altındaki kömürümüzle hem ülkenin enerji ihtiyacının karşılanması hem de kentimize yeni istihdam alanları açılabilmesi için yoğun çalışma sürdürdük. Türkiye Kömür İşletmelerimiz tarafından yeni bir yaklaşımla, 'kömürden birim elektrik enerjisi üretilmesi' diye adlandırdığımız yöntemle, kömür sahalarını termik santral kurma şartıyla özel sektöre açılması öngörüldü.

Tunçbilek’te bulunan bu kömür sahaları, 26 Mart'ta gerçekleştirilen ihaleyle bir firmamıza verildi. Firma, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve lisans başvurularını yaparak galeri açma çalışmalarına başlamıştır. Sahada 117 milyon ton kömür rezervi bulunmakta ve yıllık 2 milyar kilovat saat enerji üretilmesi planlanmaktadır.''

- Doğrudan 3 bin kişi istihdam edilecek

Kavuncu, santralin kurulması halinde doğrudan 3 bin, dolaylı olarak da 20 bin kişiye istihdam kapısı açılacağını aktardı.

3 milyar liralık yatırım bedeli öngörüldüğünü ifade eden Kavuncu, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Yatırımın 2 yıl hazırlık dönemi mevcut. Santral daha sonra 5 yıl içinde tamamen faaliyete geçmiş olacak. İşsiz her kardeşimizin sorumluluğunu ve yükünü omuzlarımızda hissettiğimiz gerçektir. Böylesine dev bir yatırımla bölgemizde gerçekleşecek istihdam artışı, bizim için tarif edilmez mutluluk kaynağı olacaktır.''
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »