21 Haziran 2018, Perşembe

Kuzey Kore: ABD için yeni hediye paketleri geliyor

Hidrojen bombası denemesiyle yeryüzünü sallayan Kuzey Kore, ABD'yi net bir dille tehdit ederek yeni testlerin yolda olduğunu açıkladı. Rusya Kuzey Kore'nin yanında saf tuttu, Pyongyang yönetimine uygulanacak daha sert yaptırımların anlamsız olduğunu savunan Putin söz konusu adımların küresel bir felakete neden olabileceği uyarısını yaptı.

5 Eylül 2017 Salı 18:25
Kuzey Kore: ABD için yeni hediye paketleri geliyor
Kuzey Kore'nin hidrojen bombası deneyerek imza attığı en büyük nükleer test günlerdir dünyayı çalkalarken, Pyongyang yönetimi az önce depreme yol açan yeni bir açıklama yaptı.

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Han Tae-song, ABD için daha fazla hediye paketlerinin yolda olduğunu söyledi. Cenevre'de konuşan Han, "Bunu söylemekten gurur duyuyorum: İki gün önce, yani 3 Eylül'de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kıtalararası balistik füze için üretilmiş bir hidrojen bombasını, stratejik nükleer güç elde etme planı çerçevesinde test etti" dedi.

Savaş gemileri ateşledi!

Kuzey Kore'nin düşman kardeşi Güney Kore ise alarm durumunda. Kim Jong-un'un bir deneme daha yapmasını bekleyen Seul yönetimi, dün gerçek mermilerle ateşlediği füzelerin ardından bugün de savaş gemilerini sahneye sürdü.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Doğu Denizi'ndeki tatbikatta gerçek mermiler kullanan savaş gemilerinin fotoğraflarını servis etti.

ABD Güney Kore ve Japonya'ya ileri teknoloji silah gönderiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore'nin füze taşıma kapasitesi üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı ve Seul yönetimine milyarlarca dolarlık yeni silah satışına onay verdi. Trump, Twitter hesabından yazdığı mesajda, Japonya'ya da silah verileceğini açıkladı: "Japonya ve Güney Kore'nin, ABD'den önemli miktarda fazlalaşan oranda ileri teknoloji ürünü askeri ekipman almalarına izin veriyorum."

ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) füze savunma sistemi, halihazırda Güney Kore'de aktif durumda.

Putin'den felaket uyarısı

Dünyada taşları yerinden oynatan hidrojen bombasına farklı tepkiler var. Safını seçen Rusya, Kuzey Kore'yi bir nükleer tehdit olarak görmediğini dün resmen duyurdu.

Bugün konuşan Rusya lideri Vladimir Putin ise, Pyongyang yönetimine uygulanacak daha sert yaptırımların anlamsız olduğunu savundu ve söz konusu adımların küresel bir felakete neden olabileceği uyarısını yaptı.

ABD'yi eleştiren Rus lider, "Bizi hem Kuzey Kore’ye yönelik uluslararası yaptırımları ihlal etmekle suçlayıp hem de destek bekleyemezsiniz" dedi.

ABD çaresiz!

Kuzey Kore ile geçtiğimiz Nisan ayından bu yana birçok kez nükleer savaşın eşiğine gelen ABD, Kim Jong-un'u durdurmanın yollarını arıyor.

Çin üstünden Pyongyang yönetimine baskı yaparak testleri engelleyemeyen ABD lideri Trump, son olarak Kuzey Kore ile ticaret yapan ülkelerle ticari ilişkilerini kesebileceklerini ilan etti.

Ancak Trump'ın gündeme getirdiği hamlenin de bir karşılığı bulunmuyor. BBC Asya muhabiri Karishma Vaswani, Washington'ın Kuzey Kore ile ticaret yapan 80 ülkeden 79'u ile ilişkisini koparsa bile bunu Çin'e uygulamayacağını bildiriyor. Zira Çin, Pyongyang yönetiminin en büyük ticari ortağı konumunda.

Çin bütün kartları elinde tutuyor. Kuzey Kore'nin ithalatının yüzde 90'ı Çin'den geliyor, ülkenin neredeyse tüm yakıt ihtiyacını Pekin yönetimi karşılıyor.

Buna karşılık Kuzey Kore 2016 verilerine göre müttefikine kömür ve madenler satıyordu. Şubat ayında kömür alımını yasakladı ve şu anki tabloyu kimse net olarak bilmiyor.

Ortaya çıkan tablo, ABD'nin en büyük ticaret partneri Çin'i bir kalemde silip atamayacağını net olarak gösteriyor. Geçen yıl Çin'den 450 milyar dolarlık ürün alan ABD'de, Pekin yönetimiyle ticari ilişkilerin koparılması yaklaşık 1 milyon Amerikalının işsiz kalması anlamına gelebilir.

Ayrıca ABD'nin Çin'den ürün almayı kesmesi tüm dünyada domino etkisine yol açar, özellikle Asya ülkeleri çalkalanır.

Kore Ticaret Yatırımı Teşvik Ajansı KOTRA'nın 2016 rakamlarına göre, Kuzey Kore ile ticaret yapan diğer ülkeler arasında Çin dışında Rusya, Hindistan, Pakistan, Singapur, Almanya, Portekiz, Fransa, Tayland ve Filipinler de bulunuyor. Dünyanın en yalnız ülkesi Kuzey Kore'nin geçen yılki ticaret hacmi, 6,5 milyar dolardı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »