Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3'lük deprem oldu!

Yeni geliştirdiği hidrojen bombasını dünyaya gösteren Pyongyang yönetimi, ardından bombayı test edip mükemmel bir başarı yakalandığını duyurdu. ABD ve Çin, test sırasında dev bir patlamanın ardından 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. İlk depremin ardından aynı noktada bu kez 4.6 büyüklüğünde yeni bir sarsıntı daha tespit edildi.

3 Eylül 2017 Pazar 18: 6
Kuzey Kore hidrojen bombası denedi, 6.3'lük deprem oldu!
Dünyanın korktuğu oldu, Kuzey Kore altıncı nükleer testine imza attı. Bu kez test edilen, dünyanın en tehlikeli silahı: Hidrojen bombası! Kuzey Kore Merkezi haber Ajansı (KCNA), önce Kim Jong-un'un bir hidrojen bombasını incelerken fotoğraflarını servis etti. Pyongyang, fotoğraflarla birlikte ileri düzeyde bir nükleer silahı başarıyla ürettiğini dünyaya ilan etti. Hidrojen bombası, atom bombasından çok daha güçlü bir silah ve şehirleri yok edebilme kapasitesine sahip.

Bu gelişmeden saatler sonra bu kez asıl deprem gerçekleşti. Kuzey Kore'nin giriştiği yeni nükleer test nedeniyle 6.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Depremlerden sonra Türkiye saatiyle 09.30'da duyuru yapan Kuzey Kore, hidrojen bombası denemesini tam başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bağımsız sismik gözlemci NORSAR, patlamanın 120 kilotonluk bir etki yarattığını tahmin ediyor. 1 kiloton, 1000 ton TNT'nin patlamasına eş değer.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, nükleer denemenin yol açtığı depremin büyüklüğünü 6.3 olarak verdi.

Çin Deprem Yönetim Merkezi de, bir patlamanın ardından 6.3 büyüklüğünde deprem gerçekleştiğini resmen duyurdu. Resmi sitede yer alan açıklamaya göre, yerel saattle 11.30'da meydana gelen sarsıntının kaynağı yer üstünde sıfır metrede.

Çin, ilk depremin ardından aynı noktada 4.6 büyüklüğünde yeni bir depremin olduğunu duyurdu.

Sınırda radyasyon izleniyor

Pekin yönetimi, sınır boyunca ortaya çıkabilecek muhtemel radyasyonun gözlendiğini resmen açıkladı.

10 kat daha güçlü

Japon Meteoroloji servisi ise gerçekleşen patlamanın önceki nükleer testlerden en az 10 kat daha güçlü olduğunu açıkladı.

Pyongyang'ın daha önce yaptığı nükleer testlerden sonra da depremler kaydedilmişti. Ekim 2006'da 4.3, Mayıs 2009'da 4.7, Şubat 2013 ve Ocak 2016'da 5.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Son olarak Eylül 2016'da Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme 5.3'lük depreme yol açmıştı. Söz konusu test, 10 kilotonluk güce sahipti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »